Obywatelski hit w Teatrze Łaźnia Nowa

Teatr Łaxnia Nowa w Krakowie

Problematyka adopcji otworzy nowy cykl działań społecznych Teatru Łaźnia Nowa: Teatr Zgromadzenie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych ADOPCJĄ na spotkanie 15 czerwca 2012 w Teatrze Łaźnia Nowa o godz. 17:00, przed premiera "Antyzwiastowania".

Spotkanie jest teatrem. Rozmowa jest spektaklem. Wszyscy jesteśmy aktorami.

"TEATR ZGROMADZENIE" to parateatralne spotkania, z których każde dotyczy konkretnego, istotnego społecznie zagadnienia i ma na celu stworzenie platformy dialogu/dyskusji z udziałem widzów/uczestników bezpośrednio zaangażowanych w dany temat.

"TEATR ZGROMADZENIE" wzorowany jest na formule Teatru Forum, zainicjowanej przez brazylijskiego twórcę Augusto Boala, który w swoich działaniach oddawał głos różnego rodzaju mniejszościom i pokrzywdzonym, aby zwrócić uwagę społeczną na ich problemy.

Program "TEATRU ZGROMADZENIE" jest oparty na zasadach uczestnictwa widzów w szereg działań artystyczno-warsztatowych, łamie barierę między sceną a widownią, aktorem i widzem, przełamuje monolog sceniczny aktora, wprowadzając na scenę widza, który proponuje rozwiązania problemów społecznych. Zamazując barierę między życiem a teatrem tworzy środki, którymi mogą posługiwać się wszyscy ludzie, by szerzyć dialog, demokratyzować i zmieniać społeczeństwo.

***

SESJA I

WSZYSCY JESTEŚMY ADOPTOWANI

15 czerwca 2012 r.

Pragniemy, aby Teatr Zgromadzenie-Adopcja stał się przestrzenią wymiany doświadczeń, miejscem rozmowy i oswajania lęków. Chcielibyśmy, żeby proponowane przez nas działania pomogły wypracować nową jakość w myśleniu o adopcji. Mamy nadzieję, że w trakcie zaaranżowanego przez nas zgromadzenia spotkają się rodzice adopcyjni, kandydaci na rodziców adopcyjnych, dorosłe "adoptowane dzieci", specjaliści prawni, praktycy z ośrodków adopcyjnych

oraz wszyscy zainteresowani.

Program:

17:00 - rozpoczęcie sesji Teatr Zgromadzenie- Adopcja

działania teatralne - Jola Janiczak, Wiktor Rubin

działanie wizualne - grupa Silnia

działanie muzycznie ekscytujące - Martyna Poznańska

działanie przestrzenne - Małgorzata Szydłowska

działania gastronomiczne Jarek Tochowicz

20:00 - premiera spektaklu "Antyzwiastowanie"

Kobieta i Mężczyzna mają wszystko: dobrą pracę, dom za miastem, duży ogród i kawałek lasu. Są w sobie zakochani i dla siebie stworzeni - wydają się być szczęśliwi. Jednak w ich ułożone życie zaczyna wdzierać się coraz silniejsze poczucie pustki. Pojawia się myśl o dziecku. Oboje z każdym dniem pragną go coraz mocniej, ale wciąż nie mogą mieć. Odwiedzający ich Anioł Antyzwiastowania potwierdza złe przeczucia, ale jednocześnie wskazuje miejsce, gdzie mogą swoje dziecko odnaleźć. Dla Kobiety i Mężczyzny zaczyna się trudna i emocjonująca droga do odkrycia rodzicielstwa i samych siebie.

Małgorzata i Bartosz Szydłowscy: Na temat adopcji powstało wiele książek, większość z nich to poradniki lub specjalistyczne analizy. A jeśli potraktować poszukiwanie i odnalezienie swojego dziecka jako baśń inicjującą? Chcielibyśmy odnaleźć w tym trudnym temacie nie tyle studium przypadku, ale opowieść o sile miłości, o zmaganiu się z przeciwnościami losu, o niezwykłej tajemnicy drugiego człowieka, o pogoni za naszym szczęściem, którym okazuje się szczęście innych. Czym jest dojrzałe rodzicielstwo? Czy to po prostu dar natury, czy raczej duchowa postawa, którą może osiągnąć każdy?

Sztuka Marii Spiss to współczesna baśń, podejmująca problem dojrzewania do rodzicielstwa, - traktuje o wyzwaniach z nią związanych, o miłości, o poszukiwaniu szczęścia i przekazywaniu go dalej. Przedstawienie, skierowane do młodzieży i widzów dorosłych, zostało zrealizowane w ramach projektu "Podróż do Rodzicielstwa" Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania.

Prapremiera: Wrocław, 26 maja 2012

Premiera: Kraków, 15 czerwca 2012

***

Udział w sesji i spektaklu (dla uczestników sesji) jest darmowy, prosimy o wcześniejszą rezerwację ze względu na ograniczoną liczbę miejsc: rezerwacja@laznianowa.pl, tel. 12/ 680 23 41

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.laznianowa.pl.

(-)
Materiały Organizatorów
13 czerwca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia