Ocena prezentacji choreograficznych uczniów

9. Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej

W dniach 29.01 – 01.02 2020 roku w Bytomiu w siedzibie Opery Śląskiej odbywa się XI Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej, który organizowany jest od 2005 roku przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.

Pomysłodawczynią i organizatorką pierwszych edycji Konkursu jest Bożena Kociołkowska – primabalerina polskiej sceny baletowej i ówczesna wicedyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu.

W tym roku w Konkursie weźmie udział 111 uczestników, utalentowanych uczniów szkół baletowych z Czech (Ostrawa Praga), Słowacji (Bańska Bystrzyca, Liptovský Hrádok), Ukrainy (Lwów) i z Polski (Gdańsk, Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Warszawa i Bytom), którzy zatańczą 70 choreografii.

Celem tego przedsięwzięcia jest: rozwijanie i promowanie młodych talentów choreograficznych, popularyzacja różnych technik tanecznych, umacnianie pozycji tańca w świecie, a także wyzwalanie postaw kreatywnych, wzbudzanie zamiłowania do tańca oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości.

Zadaniem Konkursu jest ocena prezentacji choreograficznych uczniów, wymiana pomysłów i doświadczeń między uczestnikami, nawiązywanie nowych kontaktów oraz aktywizacja pracy uczniów.

W skład Jury wchodzą tancerze i choreografowie cieszący się autorytetem zawodowym z Polski i zagranicy.

Konkurs odbywać się będzie w dniach 29.01. – 01.02.2020 roku w Bytomiu w siedzibie Opery Śląskiej:

30 stycznia - na sali baletowej Opery Śląskiej odbędzie się I etap konkursu,
31 stycznia - na scenie Opery Śląskiej odbędzie się II etap konkursu,
1 lutego - w godzinach rannych odbędą się warsztaty taneczne dla wszystkich uczestników Konkursu, a o godzinie 17:00 na scenie Opery Śląskiej – koncert laureatów z wręczeniem nagród.

Marta Wieczorek
Materiał organizatora
25 stycznia 2020

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...