Ochota Jandy

zagospodarowanie kina Ochota

Witold Orzechowski, reżyser i producent telewizyjny, oraz aktor Jerzy Bończak zgłosili chęć przejęcia kina Ochota. Pewniejszym partnerem wydaje się Krystyna Janda, która jednak najpierw musi podjąć decyzję, by w Ochocie osiąść. Byłaby wtedy szansa na wykorzystanie pustej od 2001 r., socrealistycznej bryły - o zagospodarowaniu kina Ochota.

Dziś właścicielka Polonii zdecyduje, czy przejmie kolejne warszawskie kino. Ochota pod jej rządami zmieniłaby nazwę i charakter, ale nie właściciela. Jest nim MAX-FILM. 

Wpisane na wiosnę do rejestru zabytków kino Ochota w ostatniej chwili wybroniło się przed wyburzeniem. Nie powstanie w jego miejsce biurowiec. Ma za to szansę powstać stylowy teatr "z funkcją kinową". Gwarancją powodzenia przedsięwzięcia miałaby być Krystyna Janda i jej Fundacja na rzecz Kultury. 

Janda to znakomita aktorka, która dała się także poznać jako skuteczny inwestor i szef teatru, jaki na brak widzów nie narzeka. Ochotę chce przejąć, ale pod pewnymi warunkami. 

- Sytuacja jest zupełnie inna niż przy Polonii (tu właścicielem jest Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury - przyp. red.) - mówi aktorka. - Prawnicy wciąż analizują warunki wynajmu, wysokość podatku. Istotne są też koszty remontu. Niektóre punkty umowy są na granicy ryzyka. Decyzje, które podejmiemy, są więc bardzo poważne. Nie możemy nieodpowiedzialnością "wywrócić" Polonii - dodaje . 

Podpatrując Polonię 

W wybudowanym 60 lat temu kinie Ochota, nie naruszając zabytkowej tkanki, trzeba m.in. wymienić instalacje elektryczną i hydrauliczną , a także dach. 

Kosztami remontu właściciel budynku Instytucja Filmowa MAX-FILM SA chce się podzielić z najemcą. 

- Sami nie udźwigniemy prac budowlanych - stwierdza Lech Jaworski, prezes Instytucji Filmowej MAX-FILM. - Trudno też, żebyśmy wykonywali takie prace, a potem przekazali budynek i jeszcze bili brawo. Musimy dbać o kondycję finansową firmy, jednocześnie gwarantując realizowanie misji - dodaje. 

Wcześniej w ramach misji MAX-FILM sprzedał m.in. kina Wars, Relax i Polonia. Teraz w Lunie tworzy kinoteatr. Ochoty nie chce oddać w całości. 

- Będziemy odwoływać się do doświadczeń pani Jandy, ale też zamierzamy uczestniczyć w działalności sceny - zapowiada Jaworski. 

As zamiast Jokera 

Kilka miesięcy temu chęć zagospodarowania Ochoty zgłosili Witold Orzechowski, reżyser i producent telewizyjny, oraz aktor Jerzy Bończak. Mieli pomysł na rozrywkowy kinoteatr Joker. W ocenie MAX-FILMU nie stać ich było jednak na zrealizowanie projektu. 

Pewniejszym partnerem wydała się Krystyna Janda, która jednak najpierw musi podjąć decyzję, by w Ochocie osiąść. Byłaby wtedy szansa na wykorzystanie pustej od 2001 r., socrealistycznej bryły. Ożyłaby, najpewniej pod nową nazwą, a uboga teatralnie dzielnica zyskałaby scenę, która miałaby szansę działać tak prężnie jak Polonia

Jolanta Gajda-Zadworna
Rzeczpospolita
29 lipca 2009
Portrety
Krystyna Janda

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia