Oczekiwany wybawca przypływa z łabędziem

"Lohengrin" - reż. Dirk Loschner - Opera na Zamku w Szczecinie

Trudną operę Wagnera "Lohengrin", wystawioną przez Operę na Zamku szczecińska publiczność przyjęła owacjami.

Szczecińska premiera opery Richarda Wagnera "Lohengrin" powstała w koprodukcji z Theater Vorpommern z Greifswaldu. jest to o tyle znaczące, że kompozytorem był zwolennik Hitlera i ideologii nazistowskiej. W polsko-niemieckiej inscenizacji jest kilka elementów odnoszących się do tej ideologii. Sama akcja jest przeniesiona do lat 30. XX wieku, czyli czasów rodzenia się nazizmu w Niemczech, dzieci hrabiergo Telramunda noszą błękitne chustki niczym młody narybek z Hitlerjugend, a w finałowej scenie zbiorowej wszyscy wyciągają ręce w charakterystycznym geście.

W tym spektaklu główne role zagrali śpiewacy z Niemiec, ale ogromną rolę odegrał szczeciński chór, który w połączeniu z chórem niemieckim stanowił wyraziste tło całej tragedii jako głos ludu, tak istotny w czasach rodzenia się nazistowskiej ideologii.

Wśród solistów na scenie najlepiej wypadły kobiety, czyli Anette Gerhardt (Elza) i Elena Suworova (Ortruda). Junghwan Choi w roli Lohengrina zabrzmiał pięknie i delikatnie jak prawdziwy kochanek i wybawiciel kobiety. Przebrany za japońską postać niczym w teatru kabuki stał się "obcym", zbawicielem, na którego czeka nie tylko Elza, ale i lud. Niestety, w finale musi wszystkich opuścić i wrócić do swojej krainy, a lud jest zdany sam na siebie i musi stanąć do walki.

Muzyka Wagnera jest bardzo dynamiczna, doniosła i chwilami wręcz pompatyczna, szkoda tylko, że w jej odbiorze przeszkadzała nie najlesza akustyka w Hali Opery. Zbyt mała scena sprawiła, że straciły wizualnie sceny zbiorowe, tak istotne dla tej opery. Niestety, chóry i soliści za bardzo tłoczyli się na scenie. Niemniej opera robi wrażenie i została bardzo ciepło przyjęta przez widzów.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
18 grudnia 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...