Od Bema po Hańbę

Musical, komedie i powieść na scenie

Sześć a może siedem premier, musical, komedia, adaptacja powieści - kolejny sezon w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego zapowiada się równie ciekawie jak poprzedni.


Pierwsza premierą sezonu 2018/19, już 15 września będzie musical "Bem. Powrót człowieka - armaty", który powstał w koprodukcji z teatrem Syrena i Pożarem w burdelu. Premiera w warszawskiej obsadzie odbyła w się w maju w teatrze Syrena. Dyrektor Michał Kotański jest bardzo ciekawy jak kielecka publiczność przyjmie ten spektakl. - Jest on bardzo dobrze zrobiony, publiczność dobrze się bawi, aktorzy mają bardzo dobry kontakt z widzami. Syrena, teatr rozrywkowy wie jak robić musicale. A to jest połączone w szalony sposób z tym, co robi Pożar w burdelu, jest to lekko kontrowersyjny opis tego, co się wokół nas dzieje. Czasami mocno polityczny, co mnie cieszy, bo wpiszemy się nieco przewrotnie w lOO-lecie niepodległości i nie będzie to martwa i nudna akademia ku czci, ale rozrywkowa zachęta do tego, by się zastanowić w jakim miejscu jesteśmy - mówi dyrektor Kotański.

Miesiąc później, 13 października, teatr zaprosi na komedię.

"Szalone nożyczki", którą wyreżyseruje znany w Kielcach Jerzy Bończak a na scenie pojawią się między innymi Teresa i Mirosław Bielińscy, Jacek Mąka.

Na początku stycznia sztuka, której premiera rozpocznie obchody 140-lecia kieleckiego teatru, będzie to adaptacja "Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego. Reżyseria Michał Kotańskj, a adaptację powieści autora związanego z regionem opracowuje Radosław Paczocha.

Od razu po premierze rozpoczną się próby islandzkiej reżyserki Uny Thorleifsdottir, która przygotuje komedię "Almost equal too". - To taka trochę komedia, ale nie tak lekka jak "Szalone nożyczki" -mówi dyrektor. Będzie o roli pieniądza w życiu człowieka, o tym jak jesteśmy uwikłani ekonomicznie na każdym poziomie. To będzie polska prapremiera, jesteśmy w trakcie tłumaczenia tekstu i myślę, że ten spektakl będzie połączeniem tego, co było w minionym sezonie: zastanawiania się kim jesteśmy z lżejszą formą. Premiera w marcu 2019 roku.

W kwietniu zaplanowano spektakl, który ma powstać w koprodukcji z warszawskim Teatrem Nowym. Tomasz Węgorzewski wyreżyseruje autorską wersję "Psychozy" Hitchcocka - scenariusz napisała Magda Kupryjanowicz. Premiera zaplanowana jest na 13 kwietnia. W maju Franciszek Szuminski przygotuje "Płatonowa" Czechowa lub "Dziką kaczkę" Ibsena. - Jeszcze wahamy się - wyjaśnia dyrektor dodając, że są spore szanse na kolejną premierę tym razem we współpracy z Festiwalem Malta, zależnie od tego jak będą wyglądały finanse.

- Być może uda się wspólnie wystawić "Hańbę" Coetzeego.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
11 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...