Od małżeństwa wszystko się zaczyna

"Stosunki Prawne" - Mariusz Pilawski - Teatr Mały w Łodzi

"Stosunki Prawne" to niewielka komedia, która raz jeszcze opowiada o losach podstawowej komórki społecznej jaką jest rodzina , a tak naprawdę małżeństwo, To od niego wszystko się zaczyna - tym razem perypetie węzła małżeńskiego opowiadane są z punktu widzenia wcale niełatwego, a często pogmatwanego kodeksu rodzinnego czyli prawnych kruczków, które często gęsto wpływają na losy każdego małżeństwa.

Od autora o stosunkach:

"Stosunki Prawne" zostały napisane w 2013 roku, a wystawione prapremierowo w 2014 w TEATRZE ME/ST. Spektakl od samego początku przyciągał tłumy widzów, i do dzisiaj cieszy się dużym zainteresowaniem.

Inspiracją do napisania tekstu była umowa, którą pewnego dnia czytałem na głos. Zaintrygowało mnie brzmienie i rytm języka prawniczego. Jego melodyjność, a jednocześnie zawiłość i skomplikowana składnia. Pomyślałem, że byłoby ciekawie napisać sztukę teatralną, w której bohaterowie rozmawialiby właśnie takim językiem.

Pierwszą sceną, którą stworzyłem, a właściwie nagrałem na dyktafon jadąc samochodem, była scena, którą w sztuce nazwałem: "Zwykłe czynności domowe" czyli "kochanie, czy możesz zrobić mi herbatę".

Inspiracją do kolejnych scen była codzienność, własne doświadczenia oraz fora prawnicze, na których użytkownicy internetu zadają pytania prawnikom on-line.

Tekst sztuki jest także hołdem, który składam mojemu ukochanemu twórcy: Woody'emu Allenowi. To dzięki niemu w spektaklu jest scena z Temidą oraz zakończenie, które trochę przypomina końcówkę filmu "Manhattan" (który widziałem 1000 razy).

"Stosunki Prawne" zostały wystawione przez 3 teatry (poza TEATREM ME/ST) a także przetłumaczone na język angielski. Mam nadzieję, że kiedyś zaproszą mnie na premierę do Nowego Yorku.
Więcej o TEATRZE ME/ST: www.mestteatr.pl

__

Szymon Turkiewicz (ur. 1976) – twórca teatralny, dramaturg, kompozytor, reżyser. Autor sztuk teatralnych, które realizuje w niezależnym, autorskim TEATRZE ME/ST (współprowadzonym z Magdaleną Engelmajer). W latach 2001-2007 związany z Teatrem Zakład Krawiecki we Wrocławiu. Od 2009 roku mieszka i pracuje w Warszawie tworząc i prowadząc TEATR ME/ST z siedzibą w Pawilonie SARP przy Pałacu Zamoyskich, ul. Foksal 2.

"Stosunki Prawne" Szymona Turkiewicza przy współpracy Magdaleny Engelmajer Teatr Mały wystawi w sobotę 06 marca w reeżyserii Mariusza Pilawskiego - wystąpią Magdalena Drewnowska i Witold Łuczyński. To druga premiera niełatwego 20/21 sezonu po "Akompaniatorze" Anny Burzyńskiej zgłoszonego z powodzeniem do XXVII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Spektakl powstaje dzięki wsparciu MKDNiS.

Mariusz Pilawski
Materiał Teatru
9 marca 2021
Portrety
Mariusz Pilawski

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...