Od października na warszawskich scenach

20. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Od 6 sierpnia 2021 roku rozgrywa się na e-Scenie, czyli na profilach FB i YT Ciało/Umysł, a już 1 października wkracza na warszawskie sceny – STUDIO teatrgaleria, U-jazdowski, Komuna Warszawa – i potrwa do 17 października.

W programie 3 premierowe produkcje C/U, 1 premiera warszawska, 2 interdyscyplinarne i wielowątkowe wydarzenia specjalne, klika wydarzeń towarzyszących oraz oferta edukacyjno-publicystyczna. 20. edycja festiwalu to nie lada osiągnięcie i powód do świętowania, a zarazem temat, który skłania do autorefleksji. Stąd w tegorocznej edycji dużo wspomnień, odniesień do historii, dialogu z przeszłością i przyszłością, a także celebracji. Streszczają się one w haśle 20. C/U: „Niech żyję!".

PROGRAM

PREMIERY
Festiwal w tym roku stawia na produkcje nowych spektakli. Trójka uznanych artystów. Trzy różne spojrzenia na życie i zmieniający się świat.

Edyta Kozak, NA 4 - TERRA INCOGNITA 1.10, 19.30 + 2.10, 20:30 / STUDIO teatrgaleria
Edyta Kozak z czwórką młodych tancerzy zanurza się w świat radości i trudności płynącej z bycia razem. Nawiązuje do pracy choreograficznej z 1995 roku „Na czterech", którą stworzyła dla pierwszego w Warszawie niezależnego zespołu tańca współczesnego, Teatru Tańca NEI. Dziś, po dwudziestu pięciu latach od premiery, wraca, aby przyjrzeć się swojej dawnej choreografii i dokończyć spektakl wraz z tancerzami, którzy mają dziś tyle lat, co członkowie TT NEI, kiedy tworzyli „Na czterech".
Więcej: link do www

Jacek Przybyłowicz, HUMANI CORPORIS FABRICA – SŁUCHOWISKO CHOREOGRAFICZNE 2.10, 19:00 + 3.10, 19:00 / STUDIO teatrgaleria
Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych tancerzy, Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka, choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to swoisty wykład anatomiczny, „słuchowisko choreograficzne", do którego głosu użyczył Andrzej Chyra. Więcej: link do www

Magda Jędra, ZŁE ZIELE 8.10, 19:30 + 9.10, 19:30 / U-jazdowski
Performans wynika z próby wykształcenia czułej praktyki bycia z odrzuconymi roślinami, poznawania ich potrzeb i doświadczania ich sprawczej mocy. Chwasty rosną jak chcą. Zapuszczają korzenie tam, gdzie nie są chciane, są zawsze nie na miejscu. A przy okazji ustanawiają modele dla miejskich strategii przetrwania i oporu. Czerpiąc siłę z odrzucenia, rozprzestrzeniają się po powierzchni Ziemi i władzy. Tak jak ciała. Pielęgnując relacje z tym, co niemile widziane, Złe ziele uruchamia wizje społeczno-roślinnego uchwastowienia.
Więcej: link do www

SPEKTAKL – PREMIERA WARSZAWSKA
Jedno z nielicznych wydarzeń 20. C/U, które nie powstało na zamówienie Festiwalu, ale także wpisuje się w hasło „Niech żyję!"

Daniela Komędera-Miśkiewicz/Dominika Wiak, MANHATTAN 12.10, 19:00 / Komuna Warszawa
Spektakl nawiązuje do amerykańskiego Projektu Manhattan, który miał na celu skonstruowanie pierwszej broni atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Artystki zadają pytanie, czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją agresji?
Więcej: link do www

WYDARZENIA SPECJALNE
Jubileuszowa edycja zarówno zachęca do hucznej celebracji, jak i skłania do refleksji. Stąd dwa wyjątkowe wydarzenia – jedno całodniowe z udziałem wielu artystów oraz drugie w formie teleturnieju z udziałem publiczności.

IMPRESSKA 16.10, 9:00-24:00 / Komuna Warszawa
Refleksyjne, ale i radosne, uczestniczące świętowanie dwudziestej edycji festiwalu Ciało/Umysł. Interdyscyplinarne wydarzenie z udziałem kilkunastu artystów, którzy przygotowują specjalne prace na ten dzień. Autorskie działania – od spektakli przez performanse, wykłady performatywne po wystawę fotografii – podzielone są na 4 moduły: „ Pogadane, poruszane", „ Performatywne archeo z przekąską", „ Plus minus spektakle i toasty", „ Tancereczki i medytacje".
Prace pokażą: Maja Miśta i Magdalena Gorbacz, Witold Mrozek, United Limbs i Izabela Orzełowska, Centrum w Ruchu Marta Ankiersztejn, Helena Gołąb, Agata Życzkowska, Anna Królica, Magdalena Przybysz i Alka Nauman, Ilona Trybuła, Iwona Olszowska, Łukasz Wójcicki ze specjalnym udziałem Krystyny Mazurówny, Eva Klimackova, Tancereczki i Andrzej Woźniak.
Więcej: link do www

WIELKA GRA – O C/U TU CHODZI? 17.10, 17:00 / Komuna Warszawa
Wydarzenie w formie teleturnieju. Gospodarze – performer Rafał Dziemidok i dziennikarka Anna Sańczuk – oraz widzowie zmierzą się z zadaniami, które nawiązują do prac i zjawisk, prezentowanych na C/U. Kto z kim – lub co z czym – i o co zagra? Artysta? Widz? Festiwal? Krytyk? Ciało? Umysł? Każda kombinacja może się zdarzyć. Sprawdźmy, co wyniknie z wprawienia w ruch teorii, wspomnień i praktyki nas wszystkich, którzy mamy ciałoumysł... Tak, ciałoumysł. Bez żadnego „i" między nimi.
Więcej: link do www

e-SCENA
Od zeszłego roku Festiwal poszerzył swoją ofertę o wydarzenia dostępne w sieci. W tym roku są to dwa cykle:

PROSTO Z WNĘTRZA, czyli seria sześciu wywiadów z artystami przygotowującymi premiery na 20.C/U. W pierwszych odcinkach cyklu można posłuchać o genezie powstających spektakli oraz podpatrzeć próby. W drugiej – tzw. after talk - posłuchać wrażeń i refleksji popremierowych. Pierwsza część cyklu już dostępna na FB i YT Ciało/Umysł [ link], druga ukaże się po październikowych premierach.

re: CIAŁO/UMYSŁ. DO POSŁUCHANIA, czyli cykl podcastów, w których zaproszeni ludzie tańca pod redakcją Julii Hoczyk snują refleksje i wspomnienia wokół dwudziestu edycji festiwalu. Poza walorem sentymentalnym, to duża dawka edukacji z dziedziny tańca. Witold Mrozek opowiada o zmieniającej się roli festiwalu, Alicja Müller o przełamywaniu tabu, Katarzyna Słoboda o innym niż wzrokowy odbiorze tańca, Magdalena Przybysz o spektaklach z wątkami społeczno-politycznymi, Anna Królica o tych, które dialogowały z dziedzictwem tańca, a Julia Hoczyk wspomina spektakle, które ukształtowały ją jako „krytyczkę towarzyszącą"[ link do posłuchania]. Eseje będzie można także przeczytać w gazecie festiwalowej i na www.cialoumysl.pl

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Pokaz pracy Teatru Tańca NEI z 1994 roku [ więcej: link], film legendarnego teatru DV8 „Strange Fish" [ więcej: link], panel „re/wizje" prowadzony przez Karola Franczaka[ więcej: link], instalacja VR, spotkania popremierowe z artystami – odbędą się na scenie, bezpośrednio po premierach.

Podsumowując:
20. C/U już hula na e-Scenie Facebook, YouTube: Prosto z wnętrza, Do posłuchania [linki]
W październiku 3 premiery, 2 wydarzenia specjalne i inne działania „w realu"
Bieżące info: Facebook, YouTube
Szczegółowo o programie: www.cialoumysl.pl
Program w pigułce: link

Świętujcie z nami jubileuszową edycję,
Zespół C/U

__

20. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu
6.08-17.10.2021, Warszawa + online
Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak
Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska

Edyta Sudoł
Materiał organizatora
29 września 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...