Od piątku w Rzeszowie

7. Festiwal Nowego Teatru (59. RST)

Z legendą Kaspara Hausera, a także z twórczością Szekspira, Czechowa i Różewicza zetknie się publiczność 7. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa od 22 do 30 października.

 

W nurcie głównym festiwalu, który organizuje Teatr im. Wandy Siemaszkowej, znajdą się spektakle uznanych w świecie sztuki twórców oraz uzdolnionych artystów młodego pokolenia.

– Nowy teatr konfrontuje się z tekstami klasycznymi, także tymi nieco zakurzonymi. Ta konfrontacja opiera się na nowych odczytaniach, na podejmowaniu dialogu ze współczesnością – tłumaczy Jan Nowara, dyrektor festiwalu i Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Mottem festiwalu jest cytat z wiersza „Przesłanie Pana Cogito" Zbigniewa Herberta: „Powtarzaj wielkie słowa, powtarzaj je z uporem".

– Na scenie powstanie świat ze szeleszczących słów, którego odbudowanie, zwłaszcza po pandemii i związanym z nią kryzysie, jest naszym podstawowym zadaniem. Powtarzając „wielkie słowa", będziemy nadawać im inne sensy, podważać znaczenia, do których się przyzwyczailiśmy, i budować nowe, współczesne – podkreśla Tomasz Domagała, krytyk teatralny i kurator Festiwalu Nowego Teatru.

Domagała poprowadzi rozmowy z twórcami po każdym spektaklu.

W programie nurtu głównego znajdują się m.in. „Komedia. Wujaszek Wania" i „Wiśniowy sad" na kanwie utworów Antoniego Czechowa i „Kto zabił Kaspara Hausera" w reżyserii Radka Stępnia. Ten ostatni opowiada o człowieku o nieznanej tożsamości, który blisko 200 lat temu zjawił się znikąd na ulicach Norymbergii, wzbudzając powszechne zamieszanie.

Na dużą scenę trafią także „Kupiec wenecki" według Szekspira, „Próba: Biblia" z Torunia oraz „Białe małżeństwo" na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza. W obsadzie tej ostatniej realizacji, za którą odpowiada Martyna Łyko, znalazły się wyłącznie kobiety. Poznają one świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność.

Nurt Off
Nurtowi głównemu towarzyszyć będą czytania performatywne Sceny Nowej Dramaturgii, koncert Gaby Janusz, a także spektakl studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Dodatkowo między 24 a 27 października potrwa w Rzeszowie przegląd teatrów niezależnych. Off-Rzeszów zapowiadaliśmy – TUTAJ.

7. Festiwalowi Nowego Teatru patronuje Rzeszów News.

(taz)
Rzeszów News
25 października 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia