Od premierowej Gali Buntowników po Cyrk Tarabumba

Bogactwo wydarzeń teatralnych na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Premierowe spektakle i sprawdzone gościnne tytuły. Na łódzkich scenach i w plenerze. Teatralna odsłona tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur (7-16 września) to różnorodność propozycji dla widzów w każdym wieku. Składa się na nią dziesięć tytułów. Wśród nich aż trzy to premiery przygotowywane specjalnie dla festiwalu.

 

Główna z nich, zaplanowana na 11 września, to spektakl Gala '68. Wolność to luksus w reżyserii Agnieszki Jakimiak.
– Wraz z dramaturgiem Mateuszem Atmanem wyszliśmy z refleksji nad legendą '68. Zrezygnowaliśmy jednak z sentymentalizacji przeszłości i skupiliśmy się na tym, co w latach 60. było najbardziej dotkliwe jako krytyka społeczna – mówi reżyserka. – Badamy impas, w jakim znajdowali się twórcy, którzy musieli sprostać wyzwaniom rzucanym przez kapitalizm. Stawiamy sobie pytania, które są równie aktualne dziś – dodaje.

Na co może liczyć publiczność? Na specyficzną galę, lub może anty-galę, która w dowcipny i ironiczny sposób przygląda się dziedzictwu kontrkultury. Będą fanfary, czerwony dywan i złote suknie; wiele żartów i kilka gorzkich refleksji na temat zagubionych w czasie szans na zmianę społeczeństwa. Za oprawę muzyczną przedsięwzięcia odpowiada Łukasz Jędrzejczak – artysta dźwiękowy, związany na co dzień z kolektywem Milieu L'Acephale i zespołami T'ien Lai czy Alameda 5. Choreografię przygotowuje aktor i performer Jan Sobolewski, który współpracował m. in. z Anną Smolar, kolektywem She She Pop i Oliverem Frljiciem. Mateusz Atman, autor scenografii, jest również współautorem scenariusza. Za kostiumy odpowiedzialna jest Julia Porańska. Sama Jakimiak zasłynęła współpracą m.in. z Weroniką Szczawińską (Geniusz w golfie, Klęski w dziejach miasta), Oliverem Frljiciem (Nie-Boska komedia. Szczątki, Klątwa) i Anją Sušą (Krew na kocim gardle). Ostatnio wyreżyserowała spektakl Strach zżerać duszę w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Przedstawienie powstaje w kooperacji z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W roli uczestników nietypowej gali rozdania najważniejszych nagród filmowych wystąpią: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Sławomir Sulej, Beata Kolak, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski.

Kolejna z festiwalowych premier to performans-instalacja Sprawa kobieca w Polsce. Łódź 2018 Anny Baumgart. Artystka wraz z 55 innymi kobietami zasiądzie przy stole na scenie w Teatrze Nowym po to, by wskazać najważniejsze dla naszego regionu kobiece postaci i dyskutować aktualną sytuację kobiet w Polsce.

W ramach festiwalu po raz pierwszy zaprezentowany zostanie również widowiskowy site specific Lepiej*. Spektakl przygotowany przez grupę LineAct, inspirowany literaturą Henryka Grynberga oraz Ryszarda Kapuścińskiego, rozegra się na płycie Starego Rynku i nad nią. W podniebny taniec artystów wpisana zostanie nie tylko przestrzeń rynku, ale też oplatająca go pajęczą siecią instalacja, autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego.

Na program festiwalu składają się również przedstawienia zagraniczne. Na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze zaprezentuje się francuski teatr uliczny Pipototal. W spektaklu Deampuloscopie uruchomi swoje gigantyczne i imponujące machinarium w barwnym programie dla całych rodzin.

Z kolei w Muzeum Miasta Łodzi do spotkania z twórczością Iwana Turgieniewa swoimi Szkicami dramatycznymi. Zinaida. Asia. Wiera zachęcać będą artyści Orłowskiego Państwowego Instytutu Kultury.

Zaproszenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka ponownie przyjął Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska. Dwukrotnie pokaże sztukę Kariera doktora Rusa, zainspirowaną postacią Franciszka Skaryny. Na tej samej scenie pokazany zostanie głośny Dybuk Teatru Żydowskiego w Warszawie, w reżyserii Mai Kleczewskiej. Gołda Tencer, grająca w spektaklu Leę z przeszłości, występem w Łodzi uczci jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej.

Ze stolicy przyjedzie również łączony zespół Teatru Dramatycznego i Malabar Hotel, który pokaże w Teatrze Lalek Arlekin Tutli Putli. Kto jest dziki? – głośne przedstawienie, oparte na operetce Witkacego.
Organizatorzy festiwalu nie zapominają o najmłodszych widzach. W Pasażu Schillera, czekać będzie na nich Klinika Lalek z Cyrkiem Tarabumba – widowiskowym i barwnym przedstawieniem z udziałem wielkiego latającego słonia oraz żyrafy – tancerki i śpiewaczki.
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka ma dla festiwalowej publiczności także propozycję literacką i to w doborowej obsadzie. W ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi w Hotelu Grand program Poezja czterech kultur – Buntownicy czterech kultur zaprezentują Anna Dymna, Maria Gładkowska, Jerzy Trela i Zbigniew Zamachowski. Znakomici aktorzy zinterpretują wiersze Mariny Cwietajewej, Zuzanny Ginczanki, Bertolta Brechta i Juliana Tuwima. Prowadzenia i opieka artystyczna Bronisław Maj.

Niektóre z wydarzeń teatralnych są biletowane lub wymagają rezerwacji, szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.4kultury.pl.

Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego z inicjatywy Witolda Knychalskiego. Organizowane od 16 lat wydarzenie odwołuje się do otwartości i różnorodności miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Opowiada o współistnieniu, tolerancji i porozumieniu, do których kluczem jest język sztuki: teatr, muzyka czy sztuki wizualne.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1 200 000 złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 000 złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów.

 

Joanna Karpińska
Materiał organizatora
29 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia