Od reżysera...

"Na wschód od Hollywood" - reż. Jerzy Jan Połoński - Teatr Rampa w Warszawie

Czy na pewno chcesz, żeby twoje dziecko zostało aktorem?

Taki właśnie tytuł wymyślił Tomek Jachimek dla naszego przedstawienia, zanim zmieniliśmy go na obecny. Ale w tym zdaniu – pytaniu zawarta jest cała przewrotność tak przez wielu pożądanego zawodu „aktora". Bo jako rodzice chcemy /chcieliśmy/, będziemy chcieli dla swoich dzieci jak najlepiej. Żeby były szczęśliwe, spełnione, bogate i zadowolone.

Prasa bulwarowa, serwisy plotkarskie i wiele innych źródeł przekazu idealizują nam sylwetki aktorów: Piękni, bogaci, sławni z pięknymi kobietami i szybkimi samochodami. Lub też na odwrót... Albo kobiety z talią osy i milionami na koncie. A to wszystko tylko dlatego, że jakiegoś wyjątkowego popołudnia przeczytali swoje nazwisko na liście przyjętych do jednej z czterech szkół teatralnych. A teatry? Teatry lśnią na firmamencie sztuki.

Są latarniami wskazującymi drogę, gdzie Ci „sławni i bogaci" aktorzy grają Szekspira, Dostojewskiego, Bułhakowa, Gombrowicza... Ale czy naprawdę tak jest? Jak wygląda prawdziwy teatr i jego bohaterowie? Jak aktorzy z TRZECICH stron gazet starają się łączyć smutną zawodową rzeczywistość i ekonomiczną mizerię? Co powoduje, że aktor/aktorka jest w stanie czekać kilkanaście lat na tę jedną, jedyną rolę, która mu odpowie na czasami codziennie zadawane pytanie – po co? Dlaczego? Czy warto? Bo jednak warto. Bo jednak trzeba. Bo...

Otwieramy zatem zamknięte drzwi teatrów i rozchylamy niepospolite dusze artystów.

Jerzy Jan Połoński
Materiał Teatru
30 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia