Od Webera do Enescu

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

W piątek, 8 czerwca 2012 roku Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Maestro Tadeusza Wojciechowskiego rozpocznie swój występ od popisowej Uwertury do opery Oberon Carla Marii von Webera.

Po uwerturze na scenie przy ul. Podleśnej pojawi się wybitny polski skrzypek, Piotr Pławner, który wykona Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Niemiecki kompozytor sam nieźle grał na skrzypcach i na altówce. Znał też osobiście i przyjaźnił się z wieloma sławnymi wirtuozami. Przeznaczony dla lipskiego koncertmistrza i przyjaciela Mendelssohna, Ferdynanda Davida Koncert e-moll op. 64 powstał we wrześniu 1844 roku w czasie pobytu kompozytora w Soden koło Frankfurtu. O idylli spędzonych tam tygodni całkowitego odprężenia zaświadcza pogodny Koncert e-moll, który należy dziś do kanonu najważniejszych utworów literatury skrzypcowej, obok koncertów Beethovena, Brahmsa, czy Czajkowskiego.
       
Prócz utworów Carla Marii von Webera i Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego zabrzmią jeszcze dzieła Zoltána Kodály’a – Tańce z Galánty oraz George’a Enescu – I Rapsodia rumuńska A-dur op. 11.

Skomponowane z okazji 80-lecia Budapeszteńskiego Towarzystwa Filharmonicznego Tańce z Galanty wykorzystują motywy dawnych tańców węgierskich, zaczerpniętych ze zbioru wydanego wespół z Bélą Bartókiem (początek XIX wieku). Tańce z Galanty, w typowy dla Kodály’a sposób, opierają się na tradycyjnych środkach kompozytorskich, zachwycają mistrzostwem warsztatu, żywiołowością i spontanicznością inwencji, barwnością instrumentacji oraz prostotą i oryginalnością ujęcia ludowego materiału muzycznego. Podczas piątkowego wieczoru posłuchamy zatem kwintesencji węgierskiej muzyki – energetycznych Tańców z Galanty.

Na zakończenie koncertu  zabrzmi najpopularniejszy utwór orkiestrowy rumuńskiego kompozytora George’a Enescu – I Rapsodia rumuńska A-dur op. 11.

8 czerwca 2012 r. godz. 19:00, Sala Koncertowa OiFP

Wykonawcy:   

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Tadeusz Wojciechowski – dyrygent
Piotr Pławner – skrzypce
   
Program:   

Carl Maria von Weber (1786 – 1826)
Uwertura do opery Oberon
   
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847)
Koncert skrzypcowy e-moll op. 64

Zoltán Kodály (1882 – 1967)
Tańce z Galánty

George Enescu (1881 – 1955)
I Rapsodia rumuńska A-dur op. 11

(-)
Materiały OiFP
5 czerwca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia