Od Wschodu do Zachodu

"Ożenek" - reż. Nikołaj Kolada - Teatr Śląski w Katowicach

Na afiszu Teatru Śląskiego w Katowicach już w piątek, 23 października pojawi się nowy tytuł - „Ożenek" Nikołaja Gogola w reżyserii Nikołaja Kolady. Zestawienie tych dwóch nazwisk zapowiada ciekawe przedstawienie, tym bardziej, że powstało w oparciu o nowy przekład dramatu autorstwa Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej.

Nikołaj Kolada na Śląsku reżyseruje po raz pierwszy. Praca nad spektaklem trwała pięć tygodni. Ten współczesny rosyjski dramaturg, wybitny reżyser i aktor do współpracy przy scenografii zaprosił Annę Tomczyńską, zaś choreografię powierzył Jakubowi Lewandowskiemu.

Nowy tekst przekładu powstał na zamówienie Teatru Śląskiego. Tomczyńską poproszono o przybliżenie Gogola współczesnemu widzowi. Jej zdaniem, każde pokolenie powinno mieć swój przekład. Zmienia się przecież język, jego rytm, a także realia, które odświeżają dramaturgię utworu.

Scenografia jest bogata, gęsta. Wiele jej elementów takich jak dywany, kilimy, chusty czy ikony przyjechały do Katowic razem z reżyserem. Na potrzeby spektaklu plecione były, wzorowane na koronkach, elementy przestrzenne pokazujące motywy w wielokrotnym powiększeniu – jakby pod lupą. Przerysowana scenografia i kostiumy to – zdaniem reżysera - odwoływanie się do utrwalonych stereotypów w postrzeganiu Rosji przez Zachód, który zdaje się nie zauważać zmian jakie zaszły w jego kraju na przestrzeni dziesięcioleci. Stąd ta dająca po oczach wschodnia cepeliada: bałałajki, matrioszki, chusty itd, itp. Stąd też Verdi połączony z motywami ludowymi, bo muzyka jest bardzo istotnym elementem budującym spektakl. Budującym jego ruch, dynamikę, nad którymi czuwał J. Jakubowski.

Zapowiada się ciekawe wydarzenie teatralne, które – jak się wydaje - będzie wielowarstwową satyrą dotykającą także Zachodu.

Urszula Makselon
Dziennik Teatralny Katowice
23 października 2015
Portrety
Nikołaj Kolada

Książka tygodnia

Polski teatr po upadku komunizmu. Lupa, Warlikowski, Klata
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia