Od Wschodu do Zachodu

"Ożenek" - reż. Nikołaj Kolada - Teatr Śląski w Katowicach

Na afiszu Teatru Śląskiego w Katowicach już w piątek, 23 października pojawi się nowy tytuł - „Ożenek" Nikołaja Gogola w reżyserii Nikołaja Kolady. Zestawienie tych dwóch nazwisk zapowiada ciekawe przedstawienie, tym bardziej, że powstało w oparciu o nowy przekład dramatu autorstwa Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej.

Nikołaj Kolada na Śląsku reżyseruje po raz pierwszy. Praca nad spektaklem trwała pięć tygodni. Ten współczesny rosyjski dramaturg, wybitny reżyser i aktor do współpracy przy scenografii zaprosił Annę Tomczyńską, zaś choreografię powierzył Jakubowi Lewandowskiemu.

Nowy tekst przekładu powstał na zamówienie Teatru Śląskiego. Tomczyńską poproszono o przybliżenie Gogola współczesnemu widzowi. Jej zdaniem, każde pokolenie powinno mieć swój przekład. Zmienia się przecież język, jego rytm, a także realia, które odświeżają dramaturgię utworu.

Scenografia jest bogata, gęsta. Wiele jej elementów takich jak dywany, kilimy, chusty czy ikony przyjechały do Katowic razem z reżyserem. Na potrzeby spektaklu plecione były, wzorowane na koronkach, elementy przestrzenne pokazujące motywy w wielokrotnym powiększeniu – jakby pod lupą. Przerysowana scenografia i kostiumy to – zdaniem reżysera - odwoływanie się do utrwalonych stereotypów w postrzeganiu Rosji przez Zachód, który zdaje się nie zauważać zmian jakie zaszły w jego kraju na przestrzeni dziesięcioleci. Stąd ta dająca po oczach wschodnia cepeliada: bałałajki, matrioszki, chusty itd, itp. Stąd też Verdi połączony z motywami ludowymi, bo muzyka jest bardzo istotnym elementem budującym spektakl. Budującym jego ruch, dynamikę, nad którymi czuwał J. Jakubowski.

Zapowiada się ciekawe wydarzenie teatralne, które – jak się wydaje - będzie wielowarstwową satyrą dotykającą także Zachodu.

Urszula Makselon
Dziennik Teatralny Katowice
23 października 2015
Portrety
Nikołaj Kolada

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia