Odchodzę w wybranym przez siebie momencie

Marek Waszkiel o skończonej kadencji dyrektorskiej

Miałem okazję dyrektorować Białostockim Teatrem Lalek przez 7 lat i cieszę się, że teraz nie musze wymykać się tylnymi drzwiami - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej dyrektor BTL, Marek Waszkiel. - Przez ten czas w teatrze były sukcesy, ale też porażki. Miłe chwile i nieporozumienia. Tak jak w życiu.

Waszkiela już niedługo na stanowisku zastąpi Jacek Malinowski. Stary dyrektor odszedł z własnej woli. Uciął też spekulacje, jakoby miał zostać dyrektorem innej jednostki kulturalnej.

Nie chcę już być dyrektorem. Zrobiłem co miałem do zrobienia i odchodzę w wybranym przez siebie momencie – mówi Waszkiel. – Jackowi Malino-wskiemu życzę odwagi i tego, żeby nie wycofywał się z ambitnych projektów i trudnych zadań. Powinien iść do przodu i wprowadzać zmiany. Bo teatr musi się zmieniać.

Przez 7 lat Waszkielowi udało się dokonać rzeczy niezwykłych. Na deskach BTL zobaczyliśmy 42 premiery: 22 dla dzieci i 20 dla dorosłych. Z tego aż 30 tytułów to były prapremiery. 15 spośród wszystkich spektakli reżyserowali obcokrajowcy z 12 krajów. Nie zabrakło tez koprodukcji. Teatr wyjeżdżał 127 razy, w tym było 58 zagranicznych wojaży z 23 tytułami do 24 krajów świata.

To było dobre 7 lat. Dyrektorowi Waszkielowi życzymy szczęścia i powodzenia.

(-)
Gazeta Współczesna
28 czerwca 2012
Portrety
Marek Waszkiel

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia