Odkryć siebie na nowo

\'\'Czarnoksiężnik OZ\'\' - reż. M. Przyłęcki - Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi

Już w sobotę 5 marca w łódzkim Teatrze Pinokio odbędzie się premiera spektaklu na podstawie powieści fantasy dla dzieci Lymana Franka Bauma \'\'Czarnoksiężnik z krainy Oz\'\'. Adaptacją i reżyserią najnowszej premiery zajął się Mateusz Przyłęcki

Na imię miała Dorotka, była sierotą, a jej wielkim przyjacielem był piesek Toto. Pewnego dnia dom wuja Henryka i cioci Emilii, z którymi mieszkała, porwany został przez niespodziewaną trąbę powietrzną i porzucony w niezwykłej krainie Manczkinów. Pomimo serdeczności, jaką darzą Dorotkę z magicznego świata, dziewczynka marzy o jednym - powrócić do domu.

Tak rozpoczyna się wielka podróż. Jak zakończy się i jakie role odegrają w niej Strach na Wróble, Tchórzliwy Lew, Blaszany Drwal, Dobra Czarownica z Północy oraz Czarnoksiężnik Oz, przekonać się będzie moża już w najbliższą sobotę.

- \'\'Czarnoksiężnik...\'\' jest dla mnie opowieścią o tym, że to czego szukamy, czego pragniemy, jest bardzo blisko nas, ale często nie jesteśmy gotowi, żeby to dostrzec - zdradza reżyser Mateusz Przyłecki. - Dlatego potrzebujemy udać się w podróż, rozumianą przede wszystkim jako podróż wewnętrzna, bo tylko w ten sposób możemy zmienić perspektywę widzenia, odkryć siebie na nowo, a tym samym odnaleźć to, czego szukamy.

- Chcemy być teatrem otwartym na nowe formy wyrazu. Chcemy naszych widzów zaskakiwać niespodziewanymi rozwiązaniami. Tym razem do współpracy z zespołem \'\'Pinokia\'\' zaprosiliśmy aktorów Teatru Chorea, prowadzonego przez Tomasza Rodowicza - mówi dyrektor teatru \'\'Pinokio\'\', Konrad Dworakowski.

Będą to: Janusz Adam Biedrzycki, Julia Jakubowska, Mateusz Łapka i Dominika Jarosz. Również za choreografię odpowiada związana z Choreą Iga Załęczna.

- Chciałem, by w moim spektaklu ważną rolę odgrywał ruch sceniczny, taniec - tłumaczy reżyser spektaklu. - Aktorzy Chorei mają teraz więcej czasu, zaproponowaliśmy im więc \'\'Czarnoksiężnika Oz\'\'.

Mateusz Przyłęcki, reżyser, aktor, jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu i Wydziału Aktorskiego w PWST w Krakowie. W dorobku ma takie spektakle, jak \'\'Tango\'\' S. Mrożka i \'\'Życie/instrukcja obsługi\'\' na podstawie autorskiego scenariusza w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, \'\'Stefę Ćwiek w szponach życia\'\' wg D. Ugresic w Teatrze Ludowym w Krakowie, \'\'Lailonię\'\' na motywach \'\'13 bajek z królestwa Lailonii i innych bajek\'\' L. Kołakowskiego w Teatrze Kana w Szczecinie. Pracował jako instruktor teatralny w Studiu Teatru, Muzyki i Tańca w Krakowie, Studium Terapii Poprzez Sztukę, działającym przy Teatrze Ludowym w Krakowie. W latach 2001-2003 był studentem Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
4 marca 2011

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia