Odkrywanie Moniuszki

"Halka" reż. Paweł Passini - Teatr Wielki w Poznaniu

Kim jest Stanisław Moniuszko? Zgodnie ze szkolną definicją – ojcem polskiej opery narodowej. Ale hasło to wymaga przypisu. Bez Moniuszki opera polska nie byłaby tym, czym jest, ale jej ojców wypada szukać gdzie indziej. Ponadto sam Moniuszko myślał o Polsce i jej sprawach nieco inaczej niż przyzwyczailiśmy się sądzić.

Dziś ponownie stajemy przed pytaniem: o czym jest "Halka"? O zdradzonej kobiecie. Ale czy tylko? O dysproporcji społecznej. Ale czy tylko? Co pchało główną bohaterkę ku zatraceniu? Moniuszko snuje opowieść o miłości. Ale być może mówi także coś o mentalności? Odkrywanie Moniuszki trwa. Czy będą w tym procesie oskarżeni?

"Halka" Stanisława Moniuszki, patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu, należy do kanonu najważniejszych oper i propozycji obowiązkowych w każdym polskim teatrze operowym. Tytuł ten jest obecny w poznańskiej Operze od 1919 roku, kiedy to zainaugurował działalność polskiego teatru operowego. Ta szczególnie oczekiwana propozycja w naszym repertuarze doczekała się od tego czasu siedmiu różnych realizacji. Zmieniają się czasy, zmienia się również przedstawienie tego dzieła. Jego współczesnego odczytania w nadchodzącej premierze Teatru Wielkiego dokona Paweł Passini – reżyser młodego pokolenia, zafascynowany polskim dramatami narodowymi, ich źródłami i ponadczasową wymową. Jest twórcą i dyrektorem neTTheatre, laureatem nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie Morrison/Śmiercisyn, dwukrotnie był nominowany do nagrody Paszporty „Polityki". Kierownictwo muzyczne nad premierą obejmie maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. W roli Halki usłyszymy debiutującą na poznańskiej scenie Magdaleną Molendowską, której towarzyszyć będą soliści Teatru Wielkiego.

Premiera 26 VI 2015, opera w czterech aktach, libretto Włodzimierz Wolski, oryginalna polska wersja językowa
Kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura, reżyseria: Paweł Passini, scenografia: Zuzanna Srebrna, kierownictwo chóru: Mariusz Otto
Premiera: 26 czerwca, godz. 19:00. Następne spektakle: 27 czerwca, godz. 19:00; 28 czerwca, godz. 16:00

(-)
Materiał Teatru
28 maja 2015
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...