Odkurzona Pani Księżyc

"Frau Luna" - reż: Roland Gawlik i Peter Fabers - Opera na Zamku w Szczecinie

Nowa premiera w Operze na Zamku sceptyków operetki nie przekona, ale kto gatunek lubi, będzie miał z "Frau Luny" przyjemność.

Opera na Zamku w Szczecinie wraz z niemieckim Uckermärkische Bühnen w Schwed przygotowały premierę najsłynniejszej operetki berlińskiej - "Frau Luny" Paula Lincke.

Na początku XX w. operetka była sztuką popularną służącą rozrywce. Na "Frau Lunę" (premiera odbyła się w 1899 r.) chodził cały Berlin. Dziś, kiedy rozrywce służy telewizja, to gatunek niszowy. Reżyserzy albo próbują uwspółcześnić operetkę, albo fundują zabawę skostniałą konwencją, tak jak to zrobili twórcy "Frau Luny".

Historię młodego mechanika Fritza Steppke (Dirk Weidner), który marzy o lataniu na Księżyc, opowiedzieli z szampańskim rozmachem. Kostiumy lśnią ze sceny srebrem, złotem, cekinami. Są też rewiowe podświetlane schody, po których schodzi panująca na Księżycu Luna i na których tańczą tancerze. W finale fruwa morze serpentyny. Jest efekciarsko, tandetnie i sentymentalnie.

Dominują w obsadzie artyści niemieccy, ale też gościnnie na scenie występuje Cezary Morawski (znany z serialu "M jak miłość").

Taka inscenizacja sceptyków operetki nie przekona, ale kto gatunek lubi, będzie miał z "Frau Luny" swoją przyjemność.

Starsza publiczność nagrodziła szczecińską premierę długimi brawami. Ale szaleństwo jest po drugiej stronie Odry. W Schwedt cała sala cały spektakl śpiewa razem z aktorami (tam premiera odbyła się w październiku). Muzyka Linckego jest pełna przebojowych numerów opartych na prostych żołnierskich rytmach. Jeden z nich - marsz "Berliner Luft" uważany jest za nieformalny hymn stolicy Niemiec.

Opera na Zamku: "Frau Luna". Kierownictwo muzyczne Warcisław Kunc, reżyseria Peter Fabers i Roland Gawlik, choreografia Roland Gawlik, dekoracje i kostiumy Frauke Bischinger. Premiera szczecińska 7 maja 2009 r. Spektakl grany jest po niemiecku

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
12 maja 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia