Odliczanie do premiery

"Traviata" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają próby generalne przed piątkową premierą opery Giuseppe Verdiego „Travata”.

"Traviata" to cudowna historia niezwykłej miłości bardzo doświadczonej kobiety, która dobrze poznała świat i życie. To historia o kobiecie zbłąkanej, znajdującej się na szczycie świata celebrytów. To opowieść o miłości, która nie stawia egoizmu na pierwszym miejscu i jest zdolna do wyrzeczeń - zwraca uwagę Roberto Skolmowski w wywiadzie dla Radia Nadzieja.

Partię Violetty wykonywać będą na scenie białostockiej Opery 3 znakomite śpiewaczki: Agnieszka Dondajewska, Iwona Sobotka i Dorota Wójcik.

Dorota Wójcik podkreśla, że rola „Traviaty" pozwala pokazać paletę uczuć i emocji każdej kobiety. Jej zdaniem do tej roli trzeba dorosnąć. W swojej karierze partię te wykonuje po raz szósty. Każda jej Traviata jest jednak inna, bo zmienia się jako artystka i kobieta. Poza tym spektakl reżyserowany przez Roberto Skolmowskiego jest zupełnie inny. Nie odbywa się w kostiumach z epoki, sprzed 160-ciu lat. Jest bliższy naszym czasom. „Może niektórzy chcieliby zobaczyć bogactwo i przepych tamtych czasów, natomiast ja mam trochę koloru tutaj. Mam wyzwanie dużo trudniejsze, bo kostium ogranicza środki aktorskie. Tutaj rolę trzeba wypełnić sobą, wokalnie i aktorsko." – mówi artystka.

Dla Doroty Wójcik to opowieść to kobiecie uzależnionej od wielu sytuacji życiowych, trochę feministce, traktującej mężczyzn instrumentalnie. Może kiedyś kochała bardzo, potem przeszła wielki zawód i dramat. Teraz wie, że nikt nie ucieknie przed miłością i przed śmiercią. Dorota Wójcik zapowiada sceny, jakich publiczność nie spodziewa się.

To będzie „dramat kobiety szekspirowskiego formatu" – tak opisuje koncepcję reżyserską Roberto Skolmowski – dyrektor OiFP.

Dorota Sawicka
Materiał Opery
19 grudnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia