Odnaleziony film o Kantorze

dziś akt erekcyjny przyszłej siedziby Muzeum Tadeusza Kantora i Cricoteki

Jutro (21 kwietnia) przy ul. Nadwiślańskiej 4, w budynku starej elektrowni podgórskiej, zostanie poświęcony i wmurowany akt erekcyjny przyszłej siedziby Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie i Cricoteki.

Uroczystości tej będzie towarzyszyć pokaz odnalezionego po latach filmu o Tadeuszu Kantorze "Uwaga! Malarstwo". 

Film ten, zrealizowany w 1957 r. przez studentów V roku Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, Mieczysława Waśkowskiego i Antoniego Nurzyńskiego, przy współpracy Tadeusza Kantora, ze specjalnie napisaną muzyką Adama Kaczyńskiego (awangarda muzyczna lat 50.) miał premierę w tym samym roku, podczas II Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Uznany został za eksperyment ciekawy, ale nie mieszczący się w dotychczasowych kryteriach patrzenia na obraz. 

Rok później film "Uwaga! Malarstwo" pokazano na XXIX Biennale w Wenecji, gdzie otrzymał wyróżnienie. Po raz ostatni oglądany był w 1974 r. na pokazie w warszawskiej galerii Foksal. Od tej pory filmu nie pokazywano, a kwerendy prowadzone przez Cricotekę w polskich archiwach filmowych nie przyniosły rezultatu. Dopiero w styczniu dyrektorka Cricoteki Natalia Zarzecka odnalazła film w archiwum Biennale Sztuki w Wenecji. Pierwszy po 36 latach pokaz odbędzie się jutro w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (sala Pod Kozami), o godz. 18.

(AN)
Dziennik Polski
21 kwietnia 2010
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...