Odnaleziony film o Kantorze

dziś akt erekcyjny przyszłej siedziby Muzeum Tadeusza Kantora i Cricoteki

Jutro (21 kwietnia) przy ul. Nadwiślańskiej 4, w budynku starej elektrowni podgórskiej, zostanie poświęcony i wmurowany akt erekcyjny przyszłej siedziby Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie i Cricoteki.

Uroczystości tej będzie towarzyszyć pokaz odnalezionego po latach filmu o Tadeuszu Kantorze "Uwaga! Malarstwo". 

Film ten, zrealizowany w 1957 r. przez studentów V roku Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, Mieczysława Waśkowskiego i Antoniego Nurzyńskiego, przy współpracy Tadeusza Kantora, ze specjalnie napisaną muzyką Adama Kaczyńskiego (awangarda muzyczna lat 50.) miał premierę w tym samym roku, podczas II Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Uznany został za eksperyment ciekawy, ale nie mieszczący się w dotychczasowych kryteriach patrzenia na obraz. 

Rok później film "Uwaga! Malarstwo" pokazano na XXIX Biennale w Wenecji, gdzie otrzymał wyróżnienie. Po raz ostatni oglądany był w 1974 r. na pokazie w warszawskiej galerii Foksal. Od tej pory filmu nie pokazywano, a kwerendy prowadzone przez Cricotekę w polskich archiwach filmowych nie przyniosły rezultatu. Dopiero w styczniu dyrektorka Cricoteki Natalia Zarzecka odnalazła film w archiwum Biennale Sztuki w Wenecji. Pierwszy po 36 latach pokaz odbędzie się jutro w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (sala Pod Kozami), o godz. 18.

(AN)
Dziennik Polski
21 kwietnia 2010
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia