Odnowa polskiej piosenki

"Piosenki odnowa. Kamila Klimczak'', reż. Krzysztof Materna, Teatr Bagatela, Scena na Sarego, Kraków

7 maja na Scenie na Sarego w Krakowie odbyła się premiera ,,Piosenki odnowa. Kamila Klimczak'' w reżyserii Krzysztofa Materny. Solistka, Kamila Klimczak zaprezentowała polskie utwory z lat 50. i 60. napisane między innymi przez Jacka Cygana, Ewę Lipską, Agnieszkę Osiecką. Opracowaniem muzycznym zajął się Dawid Sulej Rudnicki, dzięki któremu w utwory został tknięty powiew świeżości i aktualności.

Uważam, że na duży plus zadziałała pewnego rodzaju prostota scenograficzna, jesli chodzi o zaaranżowanie przestrzeni scenicznej (Marek Braun). Tak naprawde jedynymi elementami scenografii byly prostokątne ekrany zawieszone nad sceną, na których były wyświetlane fragmenty abstrakcyjnych obrazów Jerzego Skolimowskiego.

Pokazywane nam dzieła moglismy ogladac w delikatnym poruszeniu, kolorowe fragmenty obrazów zdawały się dopasowywać do rytmu i dynamiki śpiewanych tekstów a jednocześnie stanowiły przeciwwagę dla dość tradycyjnego i surowego występu. Warto zaznaczyć, ze wyświetlane obrazy także pochodziły z podobnych lat, co piosenki wybrane do recitalu.

Nawiązując do wspomnianej tradycyjności występu, która kojarzy mi się niejako z minioną epoką, gdzie niczym ,,niezakłócone'' występy pozwalają na całkowite skupienie się i poddanie napływającym dźwiękom. A było się na czym skupić, poniewaz Kamila Klimczak otuliła publiczność swoim głosem, pozwoliła przeniknąć do swojego muzyczno-aktorskiego świata i poddać się nostalgii. W utworach słyszalna była pasja oraz osobiste emocje artystki, które także z powodzeniem zostały przekazane.

Podczas recitalu Kamila Klimczak wraz z zespołem muzycznym zaproponowała nam ,,Piosenki odnowa'', utwory odnowione i zaprezentowane ponownie w innych okolicznościach, niektóre zapomniane, lub w większości nieznane dla części publiczności.

A jako, że zaliczam się do tej drugiej grupy, dzięki staraniom twórców i twórczyń przypadła mi przemiła możliwość zapoznania się z nimi.

Adriana Markowska
Dziennik Teatralny Kraków
11 maja 2022

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...