"Odwołany" - laureatem

1. Katowicka Runda Teatralna - 2017

W dniach 10 - 11 listopada 2017 r., odbyła się pierwsza edycja festiwalu teatralnego Katowicka Runda Teatralna zorganizowana przez Katowice Miasto Ogrodów.

W projekcie wzięło udział sześcioro młodych dramaturgów, których zadaniem było stworzenie, związanych z Katowicami, tekstów dramatycznych, w których miasto jest pretekstem, miejscem akcji lub kanwą opowiedzianej historii.

Ponad dwumiesięczna praca z udziałem zaproszonych do projektu wybitnych dramaturgów Jolanty Janiczak, Weroniki Murek i Pawła Demirskiego ukoronowana została powstaniem sześciu dramatów, sześciorga autorów, na podstawie których zrealizowano sześć spektakli wyreżyserowanych przez sześcioro reżyserów w sześciu katowickich teatrach nieinstytucjonalnych.

W czasie trwającego dwa dni festiwalu teatry zaprezentują swoje spektakle w kilku nietypowych, czasami nawet nieoczekiwanych przestrzeniach budynku Miasta Ogrodów. Na głównej scenie, w korytarzach, w strefie, w sali prób, a także w nieużywanych i do tej pory nawet niedostępnych podziemiach katowickiego gmachu. Jak mówiły reprezentantki organizatora: teatrem wypełni się całe Miasto Ogrodów.

Pierwszy dzień finału, pierwszej odsłony Katowickiej Rundy Teatralnej wypełniony był dwoma spektaklami:
- Martyny Wawrzyniak „Mamy dla siebie godzinkę i co z nią zrobimy" - Teatr Gliwicka 9a – podziemia KMO
- Pawła Świerczka „Odwołany" - Teatr Wóz Tespisa z zespołem Teatru Naumionego - Duża Scena KMO
- Kamila Szuszkiewicza „Focie" - Teatru Bez Sceny - sala 211

Drugiego dnia zaprezentowano następne trzy przedstawienia:
- Natalii Rusin „Stypa" Teatru Gry i Ludzie - Galeria 5
- Sandry Jaworudzkiej „Janów Segway Tour" - czwarte piętro
- Zuzanny Bojdy „Nigdzie tak nie wieje, jak tutaj" - Teatru Czwarta Scena - Strefa Centralna

Wszystkim spektaklom przyglądało się jury złożone z pierwszorzędnych artystów polskiego teatru:
- Agata Duda-Gracz
- Weronika Szczawińska
- Artur Pałyga

W trakcie trwania konkursu, możliwość wydawania swojej oceny miała również publiczność, która mogła zagłosować wychodząc po zakończeniu każdego z konkursowych spektakli.

Spektaklem, który zyskał największe uznanie jurorów Katowickiej Rundy Teatralnej, został uznany „Odwołany" w reżyserii Iwony Woźniak – wspólnego przedsięwzięcia Teatru Naumionego i Teatru Wóz Tespisa.

Drugie miejsce zdobył spektakl „Focie" w reżyserii Andrzeja Dopierały – Teatru Bez Sceny.

Trzecie miejsce dla spektaklu „Nigdzie tak nie wieje, jak tutaj" w reżyserii - Marii Baładżanow - Teatru Czwarta Scena

Spektakl „Nigdzie tak nie wieje, jak tutaj" zdobył także nagrodę publiczności.

Gratulujemy laureatom, wszystkim twórcom i tym, którzy pracowali nad spektaklami jako techniczne i organizacyjne zaplecze.

Podziękowania i uznanie należą się także organizatorom Katowickiej Rundy Teatralnej, za sprawne, niezauważalne i bezkonfliktowe przeprowadzenie festiwalu. Można mieć nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się jego następna edycja. Fakt, że na każdym spektaklu był nadkomplet publiczności świadczy, że ambitnego teatru nigdy nie za wiele, i że ta bardzo cenna środowiskowa inicjatywa w pełni zasługuje na kontynuację.

RK
Dziennik Teatralny
13 listopada 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia