Odznaczenie państwowe dla Anny Augustynowicz

Reżyserkę uhonorowano Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Anna Augustynowicz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej.

Odznaczenie zostało wręczone z okazji Święta Niepodległości.

Augustynowicz, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii na PWST w Krakowie, jest jednym z najbardziej cenionych reżyserów teatralnych w Polsce.

W latach 90. to właśnie ona wprowadzała na scenę, jako pierwsza w Polsce, współczesną dramaturgię europejską. Od 1992 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego w szczecińskim Teatrze Współczesnym.

Jej spektakle słyną z minima-listycznej formy. Przez lata zrealizowała w Szczecinie mnóstwo głośnych i nagradzanych premier: "Naczelny", "Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu", "Pop-corn", "Polaroidy", "Oscar i pani Róża", "Wesele", "Kaligu-la", "Greta Garbo przyjechała" czy - ostatnio - "Męczennicy". Na marzec Anna Augustynowicz zapowiada kolejną inscenizację według Stanisława Wyspiańskiego: po "Wyzwoleniu" i "Weselu" przyszedł czas na "Akropolis"

(kas)
Kurier Szczeciński
14 listopada 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia