OFFenes Berlin w Szczecinie

Program i warsztaty

Czym jest OFFenes Berlin? OFFenes Berlin to projekt prezentujący zwycięzców festiwalu 100° Berlin. OFFenes Berlin oznacza "otwarty/OFFowy Berlin" i pozwala przekonać się, czym żyje pełna humoru i wyobraźni stolica współczesnej sztuki niezależnej.

Czym jest więc 100GRAD?

Festiwal 100GRAD (100 stopni) to organizowany od 2003 r. na scenach Hebbel am Ufer i Sophiensaele festiwal teatrów niezależnych. Podczas czterodniowego teatralnego maratonu, nazywanego "najgorętszym festiwalem w mieście", co godzinę prezentuje się w sumie około 130 spektakli i performance'ów, wyłonionych uprzednio z 360 zgłoszeń (tyle zostało nadesłanych w 2011 r.). Każdy z pięciu zespołów jurorskich wybiera jedno zwycięskie wydarzenie artystyczne - wyróżnieni twórcy stanowią młodą współczesną awangardę, bez skrępowania i przesadnej powagi eksplorującą kreatywne obrzeża sztuk performatywnych. Wypełnionemu do granic możliwości programowi każdego dnia towarzyszy gazeta festiwalowa "100 słów" (nazwa od ilości słów przypadających na jedną recenzję), dyskusje ekspertów i widzów, oraz trwające do rana wieczory taneczne.

Cobratheater.cobra – „Vice Versa"

Późnym latem 1939 r. Vsevolod Meyerhold został zaaresztowany przez służby bezpieczeństwa ZSRR. Do swojego przyjaciela Molotova napisał z więzienia: "Urzędnicy zaczęli używać przemocy przeciwko mnie, choremu, 65-letniemu człowiekowi." Zastanawiam się, jak sobie to wyobrazić. Widzę sprawnie zorganizowaną scenę z plutonem egzekucyjnym, jak na lekcjach historii, kiedy rozmawialiśmy na temat stalinowskich czasów. Widzę głupio-wierną twarz Sergeja Eisensteina, jak w tym samym roku (1939!) dla Stalina robi inscenizację "Walkirii" w Teatrze Bolszoj. To była karą od Stalina za to, że jego filmy przez lata więcej kosztowały, niż zarabiały. Boris Shumyatsky, producent Mosfilmu, został jednak zastrzelony. Co jeszcze widzę? Widzę brunatego niedźwiedzia, który przytłula gołego męższczyznę na plaży. Widzę kobietę, która wygląda jakby ONA była dzieckiem, z opakowania po czekoladzie. A poza tym widzę, jak leżę twarzą na podłodze, bo potknąłem się o kant dywanum kiedy przeszedłem przez drzwi. Jak chcemy współżyć? W jaki sposób mogę ci wytłumaczyć, że stałem się tym, kim jestem. Co się dzieje? Chcemy śledzić głębokie pytania ,kiedy będziemy w gościnie u Kany 3-go i 4-go stycznia. Przyjedziemy pociągiem regionalnym, wspólnie z całą kupą gastarbeiterów, którzy wracają na weekend do domu, do Kotliny Freienwaldzkiej, do ciszy pól listopadowych, do gęstwiny. Dawniej temu chętnie twierdziłem: "Moja chata stoi na uboczu wsi, ja o niczym nie wiem!" a teraz: "Vice Versa!

Cobratheater.cobra
cobratheater.cobra to sieć założona w roku 2008 przez Juliane Hahn, Martina Grünheita i Wanję van Suntum w Hildesheim. Funkcjonuje też jako marka. Kto choć raz uczestniczył w projekcie pod jej egidą, może sygnować własne projekty jako cobra[...].cobra. W ramach sieci powstają spektakle, filmy krótkometrażowe, instalacje i sztuki wideo. Metody pracy i estetyki, którymi posługują się poszczególne ugrupowania pod egidą cobratheater.cobra, świadomie nie zostały ustalone i nie są jednoznaczne. Powstaje teatr, łączący wielogłosowość i polemikę. Każda realizacja w sieci cobra poddaje się krytyce pozostałych członków, którą to krytykę upowszechnia się w ramach danych spektakli. Może być rozdawana publiczności w formie tekstu albo pojawiać się jako wydarzenie sceniczne. W związku z tym możliwe formy krytycznego dyskursu (teatralnego), do którego dąży cobratheater.cobra, są szerokie. Cobra ma otwartą strukturę. Afirmuje heterogeniczność, bo daje do myślenia. Spektakl nie jest tworem zamkniętym, lecz dąży do przyszłych konfrontacji. Zamiast pouczać publiczność, zachęca ją do własnej interpretacji spektaklu i jego wzbogacania.

Dyzmatronik

Szuflady im nie pasują, jeśli jednak ktoś musi im jakąś metkę przypiąć to stworzyli własną markę - "trup hop". Jest elektronicznie, ale z pazurem. Jest tu ambient i nuta nawiązująca do lat osiemdziesiątych. Coś z cold wave, minimal i z nienachalnego eksperymentu. A wszystko to nie pozbawione elementów pastiszu i specyficznego poczucia humoru.
Nie jest to towar dla wszystkich, ale jeśli dacie się wciągnąć w te dźwięki - to ich debiutancka płyta was zaskoczy. Nie pozwala się nudzić bo jest różnorodna. Niektóre utwory mogą kojarzyć się ze słuchowiskiem lub filmową ścieżką dźwiękową. To nic dziwnego - Sosen pracuje w radiu i stworzył muzykę do ponad dwudziestu spektakli różnych poznańskich teatrów alternatywnych. Nie są aż tak nieznani jak The Residents. Ale coś koło tego...

Przede wszystkim nic o problemach osiedlowych. Nic o polityce. Maciora (bo on za teksty jest odpowiedzialny) opowiada o ludziach swojego pokolenia. "Ludzie - cząsteczki elementarne" to główni bohaterowie na płycie Dyzmatronika. Statystyczni single odbijający się od siebie w klubach. "Mają na rano, ale jeszcze zostaną" czasami tylko po to by nabrać się na dowcipy jakiejś "emo". Bywa, że i kac się zdarzy. Na szczęście - nie moralny. Teksty ironizują, ale nie oceniają. Maciora nie zasypuje nas też gradem "celnych rymów". Jego historie to po prostu dobre obserwacje nie pozbawione poczucia humoru.

Maciej Maciora Balcewicz i Artur Sosen Klimaszewski zaczęli współpracę w 2010 roku. Jak to zazwyczaj bywa trafili na siebie przypadkiem i stwierdzili, że trzeba połączyć światy tak różne jak okolice hip-hopu (w których obracał się Maciora)i muzykę ilustracyjną (jaką zajmuje się Sosen). Najciekawsze rzeczy dzieją się przecież na styku gatunków. A takiej mieszanki nikt chyba przed nimi nie próbował. www.facebook.com/Dyzmatronik

Dictaphone dictaphone uformował się w późnych latach 90tych w Berlinie. Komponują dla tańca, filmu i teatru. To fenomenalny, zaskakujący swoją muzyką zespół z Niemiec, którego będziemy mieli okazję gościć już na początku stycznia. Serdecznie zapraszamy!!!

www.dictaphone-music.de

Projekt OFFenes Berlin dofinansowany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

OFFenes Berlin
03.01 – piątek:
18.00 cobratheater.cobra – spektakl „Vice Versa" \ sala Teatru Kana
19.30 cobratheater.cobra – spektakl „„Vice Versa"" \ sala Teatru Kana
21.00 koncert zespołu Dyzmatronic \ Piwnica Kany
04.01 – sobota:

godz. 15.00 Warsztaty dla organizatorów festiwali: Anne Herwanger

godz. 18.00 cobratheater.cobra – spektakl „Vice Versa" \ sala Teatru Kana
godz. 19.30 cobratheater.cobra – spektakl „Vice Versa" \ sala Teatru Kana
godz. 21.00 koncert Dictaphone \ sala Teatru Kana

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Obowiązują wejściówki – do odebrania w Piwnicy Kany – liczba miejsc ograniczona! Zapisy na warsztaty: promocja@kana.art.pl

 Warsztaty

Theatre Festival Organisation: Crazy, Complex, Challenging
Na co położyć główny nacisk: na aspekty estetyczne, przestrzeń, efekt,...?
Jak wybierać twórców: przez nabór, selekcję dokonywaną przez jury czy też zaproszenia od dyrekcji artystycznej?
Jak stworzyć program: koprodukcje, spektakle gościnne, produkcje własne czy kombinacja wszystkich trzech form?
Jak promować festiwal: program, ulotki, wydarzenie na facebooku, na twitterze czy może – wszystko naraz?

Podczas warsztatów o organizacji festiwali będziemy dyskutowali o wszystkich tych kwestiach i wielu innych, skupiając się głównie na festiwalach teatralnych i festiwalach performansu. Przetestujemy różne sposoby organizacji, programowania i kurateli festiwalowej. Dowiemy się, skąd się bierze "wyjątkowa atmosfera" festiwali i jak wygląda nasza idealna koncepcja festiwalu teatralnego.

Poza tym sprawdzimy, jakie obszary działania są ważne podczas planowania i realizacji festiwalu teatralnego: koncepcja, przygotowywanie programu, planowanie finansów, budowanie relacji z miastem, PR / marketing i zarządzanie.
Anne Herwanger, prowadząca warsztaty, pracuje głównie w Niemczech, dlatego też ciekawym punktem warsztatu będzie porównanie teatralnej sceny festiwalowej Niemiec i Polski oraz zbadanie podobieństw i różnic w procesach roboczych oraz wizjach kuratorskich obu krajów.

Anne Herwanger ukończyła studia z dziedziny teatru i medioznawstwa oraz filologię germańską w Erlangen, gdzie przez kilka lat organizowała również międzynarodowy festiwal tańca i performansu ARENA... of the young arts ( www.arena-festival.org ) Mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie poza innymi projektami organizowała też 100° Berlin Festival w Sophiensaele. Obecnie pracuje jako kierownik produkcji Winterakademie, artystycznego projektu badawczego dla dzieci i młodzieży w berlińskim Theater an der Parkaue.

(-)
Materiał Organizatora
27 grudnia 2013

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia