Offowe Czwartki w Multikinie

"Glowa do wycierania" i "Blask Niepojętego" - reż. David Lynch - Multikino

Offowe czwartki w Multikinie tym razem rozbłysną magią kina Davida Lyncha.

Już pierwszy film amerykańskiego reżysera, którym jest właśnie Głowa do wycierania ( Eraserhead,1977) , przypomina o człowieczej tęsknocie do transcendencji.

Blask jest w tym filmie sygnaturą do wznoszenia się ku wewnętrznej jasności. Henry Spencer ( w tej roli najbardziej lynchowski aktor, Jack Nance) pojawia się na proszonej kolacji u rodziców swojej dziewczyny.

Droga ku tej zwyczajnej z pozoru wizycie wiedzie przez sferę zjawisk artystycznych, które wywodząc się ze środków kina awangardowego, są istotnym novum na gruncie kina fabularnego, do którego aspiruje sfilmowana opowieść o odludku pracującym w fabryce gumek do ołówków. Mizantrop o twarzy Nance'a jest postacią tyleż odrażającą, co budzącą współczucie, a historia miłości dwojga odmieńców i przerażający tej miłości zatruty owoc znamionują galerię dziwacznych postaci, która zaludni kolejnego arcydzieła Mistrza Metafizyczno- Monstrualnego Kina( MMM – Metaphysical Monstrual Movie).

W cyklu "Offowe czwartki" już jutro – we czwartek, 21.9. 2023, w każdym Multikinie danie niezwykłe – "Głowa do wycierania" Davida Lyncha. Film szorstki, a jednocześnie dogłębny.

Seans 21.9.2023 19:00
Głowa do wycierania ( Eraserhead,1977) – reż. David Lunch

Krystian Kajewski
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
21 września 2023
Portrety
David Lynch
Wątki
KinoFani

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...