Oficjalnie otwarty

XII Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach

W niedzielę rozpoczął się w Katowicach XII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" oficjalnie otwarty przez prezydenta Katowic Piotra Uszoka. O nagrodę główną - Laur Konrada - walczyć będzie w tym roku sześcioro reżyserów, od debiutu scenicznego których minęło nie więcej niż 15 lat

Festiwal rozpoczął się jednak nie w teatrze lecz w studiu Telewizji Katowice. To wynik kompromisu artystycznego - wielu współczesnych twórców porzuca bowiem tradycyjną przestrzeń teatralną i tworzy przedstawienia w nietypowych miejscach. Spektakle tegorocznych "Interpretacji" grane więc będą, w zależności od formy i charakteru, właśnie w studiu telewizyjnym bądź na deskach Teatru Śląskiego.

Jako pierwsza w konkursowe szranki stanęła Agnieszka Olsten, prezentując spektakl "Samsara Disco", zrealizowany we wrocławskim Teatrze Polskim. O Laur Konrada walczyć będą także: Krzysztof Rekowski, Łukasz Witt-Michałowski, Barbara Wysocka, Marcin Liber i Łukasz Czuj. Ich prace zakwalifikowane zostały do udziału w konkursie przez komisję repertuarową. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jacek Sieradzki.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" od początku swojego istnienia finansowany jest przez samorząd miasta Katowice, a jego organizacją zajmuje się Estrada Śląska.

W ponidziałek o godz. 18 na scenie Teatru Śląskiego publiczność obejrzy spektakl mistrzowski, czyli "Sztukę bez tytułu" Antoniego Czechowa, w reżyserii Agnieszki Glińskiej, a w Studiu Telewizyjnym ponownie "Samsarę Disco".
Festiwalowi patronuje "Polska Dziennik Zachodni".

Henryka Wach-Malicka
Polska Dziennik Zachodni
15 marca 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia