Oglądane z dostawki

Teatralny Andrzej Piątek

Właśnie wróciłem z premiery #CHYBANIEJA Passiniego w rzeszowskim Teatrze Maska. Owacja publiczności i uczestników 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada.

Spektakl piękny i mądry, wrażliwy i delikatnie stonowany, niemniej dynamiczny i wciągający. Niczego i nikogo nie atakuje i nie obraża, jak to w Rzeszowie w pewnych kręgach sądzono zanim jeszcze przedstawienie ujrzało światło dzienne. Wrażliwie przekazana, nasycona bolesnym dramatem refleksja o stanie młodej polskiej duszy w obliczu zła.

Przedstawienie artystyczne z magiczną scenografią i muzyką, pozbawiony grama taniej publicystyki. O różnych współcześnie aspektach człowieczeństwa. Z motywem Judasza, jako odniesieniem do zaprzaństwa i zakłamania. Szczególnie boleśnie w aspekcie przestępstw seksualnych wobec młodocianych i nietolerancji religijnie i rasowo odmiennych.

Zagubieniu, ale też zwycięstwie ducha nad czasami okrutną rzeczywistością. Świetna obsada: Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Beata Passini, Jarosław Tomica i Anna Zachciał. Gorąco polecam!

Oglądając można jedynie zyskać, a niczego nie stracić. Zapraszam na #CHYBANIEJA do Rzeszowa we wrześniu.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny
23 maja 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia