Oglądane z dostawki

Teatralny Andrzej Piątek

Właśnie wróciłem z premiery #CHYBANIEJA Passiniego w rzeszowskim Teatrze Maska. Owacja publiczności i uczestników 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada.

Spektakl piękny i mądry, wrażliwy i delikatnie stonowany, niemniej dynamiczny i wciągający. Niczego i nikogo nie atakuje i nie obraża, jak to w Rzeszowie w pewnych kręgach sądzono zanim jeszcze przedstawienie ujrzało światło dzienne. Wrażliwie przekazana, nasycona bolesnym dramatem refleksja o stanie młodej polskiej duszy w obliczu zła.

Przedstawienie artystyczne z magiczną scenografią i muzyką, pozbawiony grama taniej publicystyki. O różnych współcześnie aspektach człowieczeństwa. Z motywem Judasza, jako odniesieniem do zaprzaństwa i zakłamania. Szczególnie boleśnie w aspekcie przestępstw seksualnych wobec młodocianych i nietolerancji religijnie i rasowo odmiennych.

Zagubieniu, ale też zwycięstwie ducha nad czasami okrutną rzeczywistością. Świetna obsada: Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Beata Passini, Jarosław Tomica i Anna Zachciał. Gorąco polecam!

Oglądając można jedynie zyskać, a niczego nie stracić. Zapraszam na #CHYBANIEJA do Rzeszowa we wrześniu.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny
23 maja 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...