Oglądanie słowami

Teatr Dramatyczny uruchamia system audiodeskrypcji

Teatr Dramatyczny uruchamia system audiodeskrypcji, który umożliwia również osobom niedowidzącym i niewidzącym odbiór przedstawień. Na początek zostanie ona uruchomiona w trakcie spektakli: "Wilk" w reżyserii Marcina Libera oraz "Alicja" przygotowanego przez Pawła Miśkiewicza.

Audiodeskrypcja to, jak pisze o niej Barbara Szymańska, pedagog, wiceprezes fundacji Audiodeskrypcja, "obraz słowem malowany". Jej scenariusz skupia się na opisie ważnych informacji wizualnych: języka ciała aktorów, ich wyrazu twarzy, przebiegu akcji, kostiumów postaci. To krótkie i obiektywne opisy, dzięki którym osoby niewidome mogą stać się aktywnymi odbiorcami dorobku kulturalnego z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. 

Technika ta w teatrze pojawiła się w 1981 roku zastosowana w Waszyngtonie w teatrze Arena Stage. W Polsce jej popularyzowaniem zajmuje się fundacja Audiodeskrypcja, działająca w Białymstoku od 2006 roku. Coraz powszechniej sięgają po nią polskie teatry. W Warszawie sztuki z audiodeskrypcją proponują teatry m.in. Praski, Narodowy i Konsekwentny. 

Na wtorkowym śniadaniu prasowym w Teatrze Dramatycznym przedstawiony został fragment scenariusza audiodeskrypcji, czytany przez aktora Miłogosta Reczka. Jego autorką jest Joanna Baranowska z działu literackiego teatru. 

- Dla mnie to nowy świat odbierania przedstawienia - mówi. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której każdy z prezentowanych przez nas spektakli będzie miał taki własny scenariusz.

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
19 listopada 2009

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...