Ogłoszono nominacje

12. Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury

Kapituła powołana przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie przyznała nominacje w 18 kategoriach do Teatralnych Nagród Muzycznych. Laureatów 12. Teatralnych Nagród Muzycznych poznany 17 września podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce nagrodami przyznawanymi teatralnemu środowisku muzycznemu" - napisano w komunikacie przesłanym w środę PAP przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury (MTM) w Warszawie.

"W osiemnastu kategoriach wyłaniani zostają, m.in. najlepsi śpiewacy operowi, najlepsi wokaliści musicalowi, najlepszy reżyser, najlepszy dyrygent, a także najlepszy spektakl" - czytamy w komunikacie.

W kategorii najlepszy spektakl nominowano: "Crazy for You" (Opera na Zamku w Szczecinie, na zdjęciu), "Falstaffa" (Opera Nova w Bydgoszczy) i "Legendę Bałtyku" (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu).

Na tytuł najlepszej śpiewaczki operowej szansę mają: Ewa Majcherczyk (Opera Śląska w Bytomiu), Krystyna Nowak (Opera Nova w Bydgoszczy) i Aleksandra Olczyk (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu).

Z kolei najlepszym śpiewakiem operowym zostać mogą: Łukasz Goliński (Opera Nova w Bydgoszczy), Stanislav Kuflyuk (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu) i Arnold Rutkowski (Opera Krakowska).

W kategorii najlepsza wokalistka musicalowa nominacje otrzymały: Natalia Piotrowska (Teatr Rampa w Warszawie), Agnieszka Przekupień (Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku) i Dagmara Rybak (Teatr Muzyczny w Poznaniu).

Do miana najlepszego wokalisty musicalowego kandydują: Tomasz Bacajewski (Opera na Zamku w Szczecinie), Patryk Kośnicki (Teatr Muzyczny w Poznaniu) i Jakub Wocial (Teatr Rampa w Warszawa).

Nagrodę za najlepszy debiut śpiewaczki otrzymać mogą: Maria Antkowiak (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu), Aleksandra Orłowska-Jabłońska (Opera Śląska w Bytomiu) i Aleksandra Żakiewicz (Warszawska Opera Kameralna).

W kategorii najlepszy debiut śpiewaka nominacje otrzymali: Sławomir Naborczyk (Opera Śląska w Bytomiu), Aleksander Rewiński (Warszawska Opera Kameralna) i Jan Żądło (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu).

Do miana najlepszego reżysera nominowano: Roberta Bondarę (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu), Jerzego Jana Połońskiego (Opera na Zamku w Szczecinie) i Macieja Wojtyszkę (Warszawska Opera Kameralna).

Na nagrodę dla najlepszego dyrygenta szansę mają: Bassem Akiki (Opera Śląska w Bytomiu), Katarzyna Tomala (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu) i Jerzy Wołosiuk (Opera na Zamku w Szczecinie).

W kategorii najlepsza tancerka (klasyka) nominowano: Chinarę Alizade (Teatr Wielki - Opera Narodowa), Chisato Ishikawę (Teatr Muzyczny w Lublinie) i Darię Sukhorukovą (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu).

W kategorii najlepszy tancerz (klasyka) nominacje otrzymali: Kostiantyn Maiorov (Teatr Muzyczny w Lublinie), Adrian Navarro (Warszawska Opera Kameralna) i Dawid Trzensimiech (Teatr Wielki - Opera Narodowa).

W kategorii najlepsza tancerka i pozostałe formy taneczne nominowano: Yurikę Kitano (Teatr Wielki - Opera Narodowa), Julię Korbańską (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu) i Ewelinę Kruk (Teatr Rampa w Warszawie).

W kategorii najlepszy tancerz i pozostałe formy taneczne nominacje otrzymali: Santiago Bello (Teatr Rampa w Warszawie), Jakub Starzycki (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu) i Maciej Glaza (Opera na Zamku w Szczecinie).

Nagrodę za najlepszą choreografię otrzymać mogą: Paulina Andrzejewska (Teatr Muzyczny w Poznaniu), Robert Bondara (Teatr Wielki - Opera Narodowa) i Tomasz Kajdański (Teatr Wielki im. S. Moniuszki w Poznaniu).

Natomiast za scenografię - Barbara Kędzierska (Opera Krakowska), Mariusz Napierała (Opera na Zamku w Szczecinie) i Małgorzata Zwolińska (Teatr Groteska w Krakowie).

Za najlepszy plakat nagrodzeni zostać mogą: Krzysztof Bieliński (Opera Śląska w Bytomiu), Tomasz Bogusławski (Opera Nova w Bydgoszczy) oraz Joanna Górska i Jerzy Skakun (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie).

W kategorii najlepsze kostiumy nominowano: Annę Chadaj (Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku), Agatę Uchman (Opera na Zamku w Szczecinie) i Michała Znanieckiego (Opera Śląska w Bytomiu).

Do nagrody specjalnej "za całokształt pracy artystycznej" nominowano Andrzeja Straszyńskiego z Warszawskiej Opery Kameralnej.

Laureatów 12. Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury poznany 17 września podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

Laureatów wyłoni powołana przez MTM im. Jana Kiepury kapituła w składzie: Iwona Wujastyk (przewodnicząca kapituły, a zarazem dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego), Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski, Adam Sztaba oraz Krystyna Mazurówna. W tym roku dodatkowo zaproszono do kapituły Janusza Józefowicza jako eksperta od musicalu.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznawane są od 2007 r. przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Początkowo nagrody ustanowiono w dziesięciu kategoriach, aktualnie kategorii jest osiemnaście. Przedmiotem Konkursu jest promocja twórczości polskich publicznych teatrów muzycznych oraz polskich publicznych teatrów mających w repertuarze wydarzenia muzyczne.

(-)
Kurier PAP
6 września 2018
Portrety
Jan Kiepura

Książka tygodnia

Zimowa opowieść. Przepaść czasu
Wydawnictwo Dolnośląskie
Jeanette Winterson

Trailer tygodnia