Ogłoszono nominacje do "Oscarów"

Pomorska nagroda Artystyczna - Nadbałtyckie Centrum Kultury

10 twórców kultury nominowanych zostało do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2013. Ze względu na prestiż, jak i sposób typowania kandydatów Pomorska Nagroda Artystyczna określana jest mianem regionalnych "Oscarów".

Rzecznik Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku Monika Czajkowska-Kostka poinformowała w czwartek, że 20-osobowa kapituła nagrody wybrała także po trzy nominacje do Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz nagrody honorowej za mecenat.

Pomorska Nagroda Artystyczna (PNA) jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury zgłaszają środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy.

Nominowanymi do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za ubiegły rok są: malarz Józef Czerniawski, reżyserzy teatralni Wojciech Kościelniak, Adam Nalepa i Janusz Wiśniewski, aktorka Katarzyna Dałek (na zdjęciu), kompozytor Cezary Paciorek, rzeźbiarz Stanisław Radwański, śpiewaczka operowa Karolina Sikora, koordynator odbudowy historycznych organów w kościele Św. Trójcy w Gdańsku Andrzej Szadejko oraz fotografik Michał Szlaga.

Wymienionych artystów kapituła PNA wybrała spośród 67 kandydatur.

O tytuł Pomorskiej Nadziei Artystycznej decyzją kapituły rywalizować będą reżyserka filmowa Elżbieta Benkowska, tancerka Amelia Forrest i aktorka Maja Gadzińska. Te trzy nominacje wytypowano spośród 27 zgłoszeń.

W przypadku kreacji artystycznych Pomorska Nagroda Artystyczna przyznana zostanie trzem laureatom. Będą to nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł każda. Jeśli chodzi o Pomorską Nadzieję Artystyczną zwycięzca będzie jeden, otrzyma 10 tys. zł. Laueraci obu nagród dostaną ponadto statuetkę Gryfa Pomorskiego.

Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 24 kwietnia.

Zwycięzców Pomorskiej Nagrody Artystycznej wybiera kapituła powiększona o prawie 100 osób, dotychczasowych laureatów.

(-)
(PAP)
21 marca 2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...