Oh man, oh machine

Needcompany, Marta Górnicka i Tino Sehgal na Malcie

Malta Festival Poznań od zawsze stawia na wydarzenia na najwyższym poziomie. Dlatego program tegorocznego Idiomu: oh man, oh machine / człowiek-maszyna przygotowuje Romeo Castellucci, jeden z najważniejszych twórców europejskich działających na pograniczu teatru, performansu i sztuk wizualnych.

Artysta, który w 2005 r. zaprojektował teatralną część weneckiego Biennale, a w 2008 r. współtworzył program festiwalu w Awinionie. Na jego zaproszenie swoje najnowsze spektakle zaprezentują w Poznaniu m.in. słynny belgijski kolektyw teatralny Needcompany, Marta Górnicka - młoda polska reżyserka, której oryginalne spojrzenie na teatr zachwyca odbiorców w kraju i zagranicą oraz Tino Sehgal, niemiecki artysta wystawiający swoje niezwykłe instalacje w najważniejszych galeriach sztuki współczesnej na świecie.

Needcompany, założony przez Jana Lauwersa i Grace Ellen Barkey, zaliczany jest do grona najważniejszych zespołów teatralnych w Europie. Trzy lata temu przedstawił na Malta Festival Poznań swój słynny sześciogodzinny tryptyk "Sad face/Happy face", który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. W tym roku zobaczymy dwa spektakle: Mush-room i pokazywany poza programem idiomu Marketplace 76. Mush-room to najnowsza produkcja Needcompany - premiera odbędzie się dziś w PACT Zollverein w Essen. To autorskie przedstawienie Grace Ellen Barkey jest wizualnie pięknym, onirycznym seansem, w którym energia twórcza odnosi zwycięstwo nad melancholią, poczuciem straty i przemijania. Niezwykle istotnym elementem spektaklu jest muzyka skomponowana specjalnie do tego projektu przez legendarny zespół The Residents. Jak wszystkie produkcje NEEDCOMPANY, Mush-room wciąga widza w swój niezwykły świat i komunikuje się z nim na poziomie emocji i doznań zmysłowych. Nie chodzi tu o rozumienie, ale o odczuwanie i doświadczanie. Być może dlatego każde spotkanie z zespołem jest tak wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem.

Jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia w polskim teatrze jest Marta Górnicka. Jej najbardziej znany projekt to Chór Kobiet, w którym reżyserka przywraca teatrowi postać antycznego chóru, który głosem kilkudziesięciu kobiet wykrzykuje, wyśpiewuje i wyszeptuje ze sceny libretto, będące komentarzem otaczającej nas rzeczywistości. Na tegorocznej "Malcie" pokażemy najnowszy spektakl Chóru pod tytułem "Requiemaszyna" (na zdjęciu). To rzecz o współczesnej pracy, o człowieku zakleszczonym między terrorem bezrobocia i totalnym przepracowaniem. Stanami, które zdaniem Górnickiej, są obecnie jedynymi alternatywami dla niemal każdego z nas. Premierowe przedstawienie odbędzie się 24 marca w warszawskim Instytucie Teatralnym.

W ramach idiomu pokażemy też projekt Tino Sehgala. Artysta swoje dzieła prezentował w najważniejszych galeriach na świecie, m.in. w Institute of Contemporary Arts i Tate Modern w Londynie czy Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Jego prace to ludzkie instalacje oparte na ruchu i słowie mówionym. O tym, czym są dokładnie, można przekonać się już teraz oglądając jedną z nich - This is Exchange - w CK Zamek w Poznaniu. W trakcie festiwalu Malta zaprosimy widzów do uczestniczenia w projekcie Ann Lee. Jego bohaterką jest postać z japońskiej mangi. Trzynastoletnia dziewczynka porusza się jak lalka. Chcąc dociec, kim jest naprawdę - człowiekiem czy maszyną - zadaje pytania napotkanym osobom.

MALTA FESTIVAL POZNAŃ rusza już za 3 miesiące!

(-)
Materiał Organizatora
25 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia