OiFP ma nowego szefa artystycznego

Paweł Kotla - nowy kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej

Chciałbym żebyśmy wszyscy czuli, że opera to instytucja, w której gra się dobrą muzykę niezależnie od dekoracji, kolorowych folderów i plakatów. Paweł Kotla będzie odpowiadał za poziom artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nowy dyrygent podpisał kontrakt na niespełna półtora roku.

- Nie chciałbym robić rewolucji, a skupić się na ewolucji - zapowiada Paweł Kotla, nowy kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Najpierw chcę dokładnie zapoznać się z instytucją, z tym co było tutaj dobre, co wymaga poprawy i te elementy rozwijać. Ważne dla mnie będzie wsparcie orkiestry, zawsze byłem pod wrażeniem pracy tego zespołu. Liczę, że muzycy pomogą mi znaleźć formułę, która będzie najlepsza dla melomanów i rozwoju artystycznego samego zespołu.

To dyrygent Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jest absolwentem warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, a także Uniwersytetu w Oksfordzie, gdzie ukończył studia podyplomowe z muzykologii i praktyki wykonawczej muzyki dawnej.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym projektu I, Culture Orchestra. To oficjalna orkiestra polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która występowała w najważniejszych salach koncertowych Europy.

Paweł Kotla w operze podlaskiej będzie I dyrygentem naszej orkiestry. Powierzono mu organizację wszystkich artystycznych planów instytucji, przygotowanie repertuaru koncertów symfonicznych. Funkcję kierownika artystycznego OiFP pełnić będzie do 30 czerwca 2017 roku.

- Reprezentuje ten poziom artystyczny, którym ja jestem zainteresowany - mówi Damian Tanajewski, dyrektor OiFP, który szczegóły współpracy z nowym kierownikiem doprecyzował miesiąc temu zaledwie w ciągu jednego spotkania.

Duże nadzieje z nowym dyrygentem wiążą także muzycy.

- Mamy nadzieję na dalekosiężne plany. Ostatnio największym mankamentem zespołu był brak dalekowzrocznej polityki związanej chociażby z planowaniem koncertów - przyznaje Stanisław Kuk, I koncertmistrz naszej orkiestry.

Zobacz go na żywo

Okazja do poznania umiejętności dyrygenckich Pawła Kotli nadarzy się już w piątek. O godz. 19 w sali przy ul. Podleśnej 2 poprowadzi koncert podlaskich filharmoników. Mamy bilet na to wydarzenie. Aby go otrzymać wystarczy krótko odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcieliby Państwo wysłuchać tego koncertu. Na odpowiedzi czekamy w piątek do godz. 14 pod adresem akopec@poranny.pl.

Anna Kopeć
Kureir Poranny
22 stycznia 2016

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia