Ojciec w Polonii

"Ojciec polski" - reż. Michał Walczak - Teatr Polonia

W Teatrze Polonia trwają przygotowania do premiery "Ojca polskiego". Po sukcesie "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" - one man show pokazywanego w klubokawiarni Chłodna 25 - duet twórców dramatopisarz, reżyser Michał Walczak oraz aktor Rafał Rutkowski w tej samej formule przygotowali spektakl, w którym podejmują temat ojcostwa.

Czym różni się ojciec od taty? Czy zrezygnować ze spotkań z kolegami, kiedy pojawiło się dziecko? - Ojciec polski to figura na piedestale: nie było go w domu, bo walczył o wolność ojczyzny, o wyższą sprawę. Teraz sytuacja się zmieniła. Jesteśmy, więc musimy nauczyć się, jak być ojcem na co dzień - mówi Rafał Rutkowski.

I aktor, i reżyser prywatnie są ojcami. Nie ukrywają, że to właśnie był impuls, aby zająć się tym tematem. - Interesują nas różne aspekty ojcostwa i problemy z nim związane: rywalizacja ojca z synem czy podcinanie skrzydeł - mówi Rutkowski. Dodaje: - Podchodzimy do tematu z dystansem i ironią, będziemy się śmiać z ojców, więc może się okazać, że spektakl jest bardziej dla kobiet niż dla mężczyzn.

Spektakl wyprodukowano wspólnie z Teatrem Montownia. Sobotnia premiera "Ojca polskiego" uczci 4. urodziny Teatru Polonia.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
22 października 2009
Portrety
Michał Walczak

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia

" frameborder="0" allowfullscreen>
20. Festiwal Teatru Po...
Ewa Wiśniewska
Spotkanie laureatów Wielkiej Nagrody ...