Okno na nowy teatr

13. Międzynarodowe Spotkania Teatralne Okno

Kimmo Pohjonen, Vegard Vinge i Ida Müller, Porywacze Ciał - artyści niestandardowi, ekscentryczni, ale i elektryzujący, są gośćmi tegorocznych Spotkań Teatralnych Okno 2009

Okno to przygotowywany przez Teatr Kana festiwal sztuki awangardzistów, bezkompromisowych w wyborze tematów (większość propozycji jest dla widzów dorosłych), poszukujących nowych środków w sztuce.

Między 4 a 8 listopada zobaczymy spektakle, performance, koncerty, projekcje filmowe z Niemiec, Austrii, Norwegii, Finlandii, Danii, Holandii i Polski. Gwiazdą festiwalu jest akordeonista Kimmo Pohjonen z Finlandii. To prawdziwy szaman, który łączy brzmienie instrumentu z głosem, dźwiękiem surround i eksperymentami świetlnymi. Współpracował m.in. z muzykami z King Crimson i Kronos Quartet. Każdy jego występ to unikalne i niesamowite wydarzenie. Rozchwytywany na całym świecie, w Polsce będzie po raz drugi. W ubiegłym roku był gwiazdą poznańskiego Ethno-Portu.

Na Oknie po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje się teatr Vegarda Vinge i Idy Müller (4 listopada w Teatrze Współczesnym). Trudno do nich w ogóle dotrzeć, bo kontestują reklamę, internet, nie informują o swoich spektaklach w prasie. A przychodzą na nie tłumy. Norweski duet znany jest z oryginalnego stylu. Przywiozą nowatorską interpretację klasyki "Domu lalki" Ibsena, w której łączą elementy komedii, filmu grozy, teatru lalek, kreskówki, performance. Grają rzecz rzadko też dlatego, że w czasie ponad czterogodzinnego spektaklu (i tak dla potrzeb szczecińskich skróconego z 11-godzinnego pierwowzoru) żywotu dokonuje ręcznie malowana tekturowa scenografia.

Teatr Porywacze Ciał pokaże "More Heart Core!", który został uznany przez publiczność i krytykę za najciekawszą prezentację na tegorocznej Malcie. Skoro permanentnie chodzimy wściekli, bezczelni, czasem nawet obrzydliwi - aktorzy zafundują nam rozładowującą terapię (7 listopada w stołówce Portu Szczecin przy ul. Bytomskiej 7).

Od dziś w Piwnicy Kany można kupować już bilety na Okno. Wejściówki na poszczególne prezentacje kosztują 15-30 zł. Karnet na cały festiwal - 100 zł. Szczegółowy program na www.kana.art.pl

fot. Kalle Bkorklid. Materiały Kany
Wyjątkowy koncert akordeonowy Kimmo Pohjonena 6 listopada w Pleciudze

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
27 października 2009

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...