Olbrzymia dawka humoru i znakomitego aktorstwa

13. Chorzowski Teatr Ogrodowy - „Trzynastka na szóstkę!"

Nadchodzi 13. sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Tegoroczna edycja będzie się odbywała pod hasłem „Trzynastka na szóstkę!". Wydarzenie startuje już w najbliższy piątek, 12 lipca. Teatralne święto potrwa przez dwa wakacyjne miesiące. Organizatorzy zaserwują teatralnej publiczności olbrzymią dawkę humoru i znakomitego aktorstwa.

Chorzowski Teatr Ogrodowy to letni festiwal artystyczny o charakterze teatralnym. Wydarzenie jest sztandarowym projektem Stowarzyszenia SZTYG.art. Słynie z tego, że prezentowane są tu kameralne, stricte aktorskie spektakle komediowe. Impreza posiada bogatą historię, bo po raz pierwszy zorganizowana została w 2007 roku. Najwięcej atrakcji ma miejsce na terenie Sztygarki (Chorzów, ul. Piotra Skargi 34d), czyli w zrewitalizowanych obiektach dawnej kopalni Prezydent. Scena główna znajduje się w stuletnim Magazynie Ciekłego Powietrza, w cieniu unikatowej, zabytkowej, 42-metrowej żelbetowej wieży szybowej z 1933 roku. Warto dodać, że od 2016 roku wydarzenia ChTO odbywają się również na scenie w Chorzowskim Centrum Kultury oraz w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. W tym roku uczestników czeka miłe zaskoczenie, bo na festiwalowej mapie pojawiły się kolejne miejscówki.

- Nie byłoby Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, gdyby nie współpraca z samorządem i miastem Chorzów, która z roku na rok się rozwija, tak samo jak nasz festiwal. I za to samorządowi miasta Chorzów serdecznie dziękuję – powiedział Sergiusz Brożek, czyli naczelny ogrodnik Chorzowskiego Teatru Ogrodowego, rozpoczynając konferencję prasową poświęconą wydarzeniu.

Miasto to jest mecenasem przeglądu teatralnego. To dzięki jego wsparciu możliwa jest organizacja Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Jak zauważają organizatorzy, podstawą budżetu festiwalu są pieniądze pochodzące właśnie z Chorzowa.

- 13. sezon zawsze rodzi jakieś niebezpieczeństwa. Kulturowo boimy się trzynastki. Ja się nieco z tego śmieję, zresztą widać to też po datach organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku 12. sezon rozpoczynaliśmy 13 lipca, z kolei w tym roku 13. sezon rozpoczynamy 12 lipca. Igramy sobie z tą trzynastką – dodał Sergiusz Brożek.

Tegoroczna odsłona CHTO odbywa się pod hasłem „Trzynastka na szóstkę!". Czemu na szóstkę? – Chcemy, żeby program był jak najlepszy, ale nazwa ta jest też taka dlatego, że w tym sezonie zaplanowaliśmy prezentacje na sześciu scenach: w Sztygarce, Chorzowskim Centrum Kultury, Miejskim Domu Kultury „Batory", Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny" oraz na nowym rynku w Chorzowie – gdzie postanowiliśmy zrobić Dziecinadę, czyli imprezę, podczas której dzieci będą tworzyć przedstawienie wspólnie z aktorami – wyliczył Brożek
To pięć scen. Gdzie miała mieścić się szósta? Szóstą sceną miał być Teatr Rozrywki w Chorzowie, jednakże zamieszanie powstałe w związku z odwołaniem Aleksandry Gajewskiej ze stanowiska dyrektora tegoż teatru, pokrzyżowało plany organizatorów. To tutaj planowano wystawić spektakl z olbrzymią, bo 14-metrową scenografią, która nie zmieściłaby się na żadnej innej chorzowskiej scenie. Finalnie, zrezygnowano z prezentacji tego przedstawienia, a Teatr STU zagra bardziej kameralny, bo dwuosobowy spektakl „Wielki John Barrymore". W ten oto sposób tajemnica sześciu scen została wyjaśniona.

ChTO towarzyszy od 2009 roku festiwalowy tygodnik „Sztajgerowy Cajtung". Do tej pory wydano już 67 numerów. W tym roku obchodzi on jubileusz 10-lecia istnienia. – Chorzów jako jedno z nielicznych miast w regionie ma dwie sceny profesjonalne. Jest Teatr Rozrywki, Chorzowskie Centrum Kultury, a w tym roku powstaje też skwer teatralny, który znajduje się niedaleko ChCK przy ul. Sienkiewicza. Mamy też znakomitą historię Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Nie wypominając, ale sport już nie jest najsilniejszym znakiem rozpoznawczym naszego miasta. Chorzowski Teatr Ogrodowy nadaje naszemu miastu mocny profil teatralny – podkreślił Tomasz Ignalski. Dodał także, że w planach jest przywrócenie Chorzowskiemu Centrum Kultury nazwy Teatr Miejski.

Inauguracja Chorzowskiego Teatru Ogrodowego będzie miała miejsce w piątek, 12 lipca, o godz. 19.00. Dla uczestników zagra zespół Raz Dwa Trzy. Pierwszy spektakl zobaczymy natomiast 19 lipca o godz. 19.00. Wtedy też na scenie wystąpi Teatr Montownia ze spektaklem „Quo vadis, czyli teatr ubogi z elementami śpiewogry". Kolejne przedstawienia będą odbywały się w każdy z wakacyjnych piątków, a finał nastąpi 30 sierpnia o godz. 19.00. Wtedy to Teatr STU zaprezentuje spektakl „Wielki John Barrymore" w MDK Batory. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej http://www.chto.pl/repertuar/.

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
11 lipca 2019

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia

30 . Międzynarodowy Fe...
Festiwal Bez Granic jest sztandarową ...