Olga Tokarczuk Laureatką Nagrody Specjalnej Polityki

Paszporty Polityki za 2019

Nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety.

Paszporty "Polityki" to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Dziś po raz 27. nagrodzono twórców, którzy "nie ulegają modom i środowiskowym naciskom". 

Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 roku Paszporty obejmują także nagrodę specjalną - "kreator kultury" za specjalne osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Oto nazwiska tegorocznych laureatów.

Kategoria Film: Bartosz Bielenia
"Za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie" - uzasadniło swój wybór jury. Aktora nagrodzono za kreację aktorską w filmie "Boże Ciało".

Kategoria Teatr: Weronika Szczawińska
"Za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery" - podano w uzasadnieniu.

Kategoria Literatura: Dominika Słowik
W uzasadnieniu podano: "Za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – »kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość«".

Kategoria Sztuki wizualne: Weronika Gęsicka
"Za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci" - uzasadniło swój wybór jury.

Kategoria Muzyka poważna: Jakub Józef Orliński
"Za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę ­wobec muzyki" - uzasadniono decyzję.

Kategoria Muzyka popularna: Błażej Król
"Za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy" - napisano w uzasadnieniu.

Kategoria Kultura cyfrowa: Dawid Ciślak
Jak podano w uzasadnieniu - nagrodę przyznano "za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpowania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium – za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem".

Nagroda dla "Kreatora kultury": Olga Tokarczuk
Nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety.

Gala wręczenia Paszportów "Polityki" 2019 odbyła się 14 stycznia 2020 r. o godz. 20.15. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Na otwarciu imprezy wystąpił Dawid Podsiadło, laureat ubiegłorocznej nagrody Paszportów "Polityki" w kategorii Muzyka popularna.

Galę poprowadziła Grażyna Torbicka wraz z Jerzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym tygodnika "Polityka". Specjalnym gościem tegorocznej uroczystości była laureatka literackiej Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk.

(-)
Onet.Kultura
15 stycznia 2020

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia