Olga Tokarczuk zamieni karty powieści na operową scenę

"ahat ilī – Siostra bogów" - reż. Pia Partum - Sacrum Profanum

Nominowana do nagrody Bookera pisarka stworzy libretto do opery Alka Nowaka "ahat ilī – Siostra bogów". Premiera w Krakowie podczas festiwalu Sacrum Profanum.

Za swoje literackie osiągnięcia pisarka została wczoraj uhonorowana nominacją do Man Booker International Prize. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury na świecie. Wszystko za sprawą powieści "Bieguni" przetłumaczonej na język angielski i wydanej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. A jaka będzie operowa odsłona Olgi Tokarczuk?

- Dzieło "ahat ilī – Siostra bogów" ma wyraziście feministyczną wymowę. Znacząca reprezentacja kobiet jest też mocną stroną zespołu twórców. Jestem przekonany, że to wydarzenie odbije się głośnym echem - mówi kurator festiwalu Krzysztof Pietraszewski. Wydarzenie potrwa od 11 do 17 września.

Premiera będzie punktem kulminacyjnym tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum. Muzykę komponuje Alek Nowak, libretto napisała Olga Tokarczuk, całość wyreżyseruje Pia Partum, a za scenografię odpowiedzialna jest Magdalena Maciejewska. - Większość postaci w tej historii to bogowie, ale głównym bohaterem jest człowiek i jego czasem boska, a czasem nie-boska natura - mówi Alek Nowak.

Libretto, jak zwraca uwagę Olga Tokarczuk, luźno nawiązuje do jej powieści "Anna In w grobowcach świata". Napisane w języku polskim - zrealizowane będzie w tłumaczeniu na kilka języków, takich jak: współczesny angielski (dla postaci ludzkich) oraz wybrane języki starsze - akadyjski, łaciński, starogrecki, prasłowiański oraz aztecki (dla postaci fantastycznych: boskich oraz demonicznych).

- Historia o zbuntowanej bogini, która schodzi do podziemnego świata, żeby zmierzyć się z własną siostrą, panią śmierci, jest być może najstarszą opowieścią ludzkości i zawiera w sobie wiele zapowiedzi późniejszych mitów. Ten pramit stawiał już pięć tysięcy lat temu uniwersalne i do dziś aktualne pytania: o nieśmiertelność, o stosunek bogów do człowieka, o ofiarę i poświęcenie. Fascynująca, niepokorna postać bogini

Inanny wydaje się zadziwiająco nowoczesna - powiedziała Tokarczuk.

- Sacrum Profanum konsekwentnie buduje swoją tożsamość wokół absorbujących eksperymentów w muzyce. Jestem pewna, że dają one satysfakcję zarówno odbiorcom, jak i twórcom. Potwierdza to zeszłoroczna edycja, któragenerowała tematy do rozmów, zmuszała do zada-waniapytań, budziła przekonanie, że muzyki nie tylkopowinno się słuchać: warto też o niej myśleć - mówi Izabela Helbin, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Premiera opery do libretta Tokarczuk odbędzie się 16 września o godz. 20 w Sali Teatralnej ICE Kraków. Bilety na operę "ahat ilī – Siostra bogów" są już w sprzedaży na Eventim.pl. Kosztują od 50 do 80 zł.

Festiwal Sacrum Profanum powstał w 2003 roku we współpracy Biura Festiwalowego Kraków 2000, Filharmonii Krakowskiej oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Urszula Wolak
Dziennik Polski
14 marca 2018

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...