"ON/OFFelia" wg "Hamleta" w synagodze

Teatr za kratami

Projekt ON/OFFelia to organizowane już po raz piąty warsztaty teatralne z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce. Przedsięwzięcie zwieńczy spektakl finałowy, którego premiera odbędzie się 2 lipca o godz. 19 w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu.

Przedstawienie jest efektem trzymiesięcznej pracy warsztatowiczów z Zakładu Karnego pod okiem edukatorki teatralnej Magdaleny Zelent, inicjatorki projektu. O profesjonalną oprawę spektaklu zadbały także trójmiejskie artystki: Natalia Osuch (muzyka, audiowizualia) oraz Weronika Szymańska (scenografia, kostiumy).

Za materiał do pracy w trakcie zajęć, podobnie jak w poprzednich edycjach projektu, posłużyły fragmenty "Hamleta" Williama Shakespeare'a. Jak pokazało doświadczenie, to właśnie ta sztuka najsłynniejszego dramatopisarza ery nowożytnej najlepiej sprawdza się w pracy z tak specyficzną grupą uczestników i daje najlepsze efekty terapeutyczne. Uczestnicy warsztatów przeszli przez wszystkie etapy przygotowania spektaklu teatralnego - od pracy nad tekstem i elementów warsztatów aktorskich, przez współtworzenie koncepcji reżyserskiej i scenograficznej. Przed nimi ostateczny sprawdzian - zetknięcie z żywą publicznością na Scenie Nowa Synagoga. Także dla widzów przedstawienie finałowe będzie niezwykłą okazją do konfrontacji z obowiązującymi w społeczeństwie stereotypami na temat osób przebywających w zakładach karnych.

Trzymiesięcznym warsztatom ON/OFFelia w tym roku towarzyszyły także inne wydarzenia - osadzeni z Przeróbki odbyli warsztaty dramowe z Martą Sokołowską-Mróz oraz wzięli udział w lekcji interpretacji dramatu z prof. Ewą Nawrocką, literaturoznawczynią z Instytutu Filologii Polskiej UG.

Organizator projektu ON/OFFelia: Polskie Towarzystwo Szekspirowskie

Partnerzy projektu: Zakład Karny w Gdańsku-Przeróbce, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku, Scena Nowa Synagoga, Pracownia Scenografii ASP w Gdańsku, Akademickie Centrum Kultury "Alternator" UG, Uniwersytet Gdański, Fundacja Kultury Zbliżenia

(-)
Materiał Organizatora
1 lipca 2015

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia