Oniegin wraca na scenę Opery

"Eugeniusz Oniegin" - reż. Dymitr Bertman - Opera na Zamku w Szczecinie

"Eugeniusz Oniegin", jedna z najpiękniejszych oper świata, powraca w nowym sezonie artystycznym na scenę Opery na Zamku. W roli Tatiany Joanna Tylkowska.

Piotr Czajkowski określił swoje arcydzieło mianem scen lirycznych, uwypuklając kameralny, niemal psychologiczny wymiar utworu opartego na kanwie poematu Puszkina.

Historia Oniegina i Tatiany to modelowy przykład mijania się uczuć, czego konsekwencją jest miłość nieodwzajemniona i odrzucona oraz dojmujące poczucie osamotnienia i duchowej pustki. Głęboki pesymizm unoszący się nad całą spuścizną rosyjskiego romantyka ma źródło zarówno w melancholijnej

osobowości tego twórcy, jak i jego dramatycznym życiu osobistym zakończonym samobójczą śmiercią.

Głęboko poruszające emocje i finalny wymiar "Eugeniusza Oniegina" ociepla jednak muzyka-pełna wspaniałych tematów i urzekających melodii, subtelnie przenikniętych duchem rosyjskiego folkloru. Na uwagę zasługuje również spektakularne polonicum, jakim jest efektowny, zamaszysty polonez z III aktu opery.

Skomponowany w roku 1877 "Eugeniusz Oniegin" początkowo wolno torował sobie drogę do światowej sławy. Przełom przyniosły dopiero lata 90. XIX stulecia i wybitne premiery wykonywane pod batutą mistrzów tej miary co Gustav Mahler i Arturo Toscanini. Obecnie jest to jedna z najczęściej wystawianych i najbardziej kochanych przez publiczność oper.

Znakomite recenzje zebrał po pierwszych spektaklach Paweł Wolski, solista grający rolę Leńskiego.

"Paweł Wolski śpiewał w oba wieczory (drugi zupełnie nieplanowanie), było wielce satysfakcjonujące. Ten tenor jest właściwie odkryciem naszej podróży. Jego liryczna barwa głosu brzmi niewypowiedzianie pięknie, posiada jednak zarówno konieczną precyzję, jak i siłę, żeby wyrazić się np. w konflikcie z Onieginem podczas balu u Łariny. Mistrzostwem było wykonanie "W waszem domie", a aria Leńskiego, w swej prostocie, jaką zaproponował nam Wolski, poruszyła do głębi. Do tego dodać należy wyważoną interpretację aktorską, która świetnie oddaje postać poety, łącząc żywiołowość z tragizmem" - pisze Ruch Muzyczny.

Co, gdzie, za ile

Eugeniusz Oniegin, 28 września, godz. 19,29 września, godz. 18, Hala Opery, bilety 30-75 zł.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
28 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia