Opera dla dzieci

"Najdzielniejszy z rycerzy" - reż. Michał Chorosiński - Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

Zapraszamy na pierwszy spektakl operowy w Teatrze Dzieci Zagłębia. Premiera już 7 listopada o godzinie 17.00.

Pewnego dnia Strach na Wróble dowiaduje się od świerszcza, że jest gdzieś na świecie król makowy o niesłychanej sile. Rezygnuje z dotychczasowego życia i wyrusza w podróż, w której spotykają go przygody, jakich nie zaznałby pozostając na swym polu. Przyjdzie mu się zetknąć z wyszydzeniem, kpiną, odrzuceniem ale i bohatersko stoczoną walką, dzięki której ma możliwość otrzymania społecznego awansu. Czy wykorzysta tę szansę? Jaką drogę wybierze?

„Najdzielniejszy z rycerzy" to także metaforyczna opowieść o wędrówce, w której bohater przekracza granice samego siebie, wędrówce na końcu której czeka nagroda w postaci własnej niezależności i serca. Swojego serca.

Jest to pierwsza w repertuarze będzińskiego teatru opera dla dzieci, wyreżyserowana przez Michała Chorosińskiego oparta na kompozycji Krzysztofa Pendereckiego i Marka Stachowskiego z 1965r. Autorem libretta jest Ewa Szelburg – Zarembina, znana głównie z twórczości adresowanej do dzieci i młodzieży. Aktorzy śpiewają trudne, atonalne partie, na premierze towarzyszyć im będzie muzyka grana na żywo pod dyrygenturą Przemysława Fiugajskiego. Aby wyeksponować muzyczną płaszczyznę, autorki scenografii - Justyna Łagowska i Katarzyna Jeznach - warstwie plastycznej pozostawiają spektakl uproszczony i symboliczny.

Twórcy spektaklu mają świadomość, że będzie to najprawdopodobniej pierwsze zetknięcie dzieci z taką formą teatru, dlatego w świat opery wprowadzi je... latająca ryba!

Przedstawienie dofinansowane ze środków MKiDN.

Najbliższe spektakle
07.11.2015r. – 17.00 - PREMIERA
09.11.2015r. – 10.00
10.11.2015r. – 10.00
12.11.2015r. – 10.00

Miejsce: Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, Będzin, ul. Teatralna 4
Wiek: 5 – 12 lat
Ceny biletów: 20zł/18zł/grupowe 15zł
Rezerwacje: (32) 269-89-15

(-)
Materiał Teatru
5 listopada 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...