Opera kolejowa na słuchawki, projekcje i pociągi

Instytut Teatralny oraz Komuna//Warszawa zapraszają na premierę

Muzyka komponowana w oparciu o rozkład kolejowy, widzowie słuchający operowego libretta w słuchawkach i podążający za artystami po hali Dworca Wschodniego - 20 grudnia o godz. 19.00 Instytut Teatralny oraz Komuna//Warszawa zapraszają na polską premierę "Opery kolejowej". Projekt powstał w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Specjalny, muzyczny projekt Komuny//Warszawa i Instytutu Teatralnego to połączenie działania z wykorzystaniem elementów flash moba oraz konwencji "silent music". W tej operze muzyka komponowana jest w oparciu o rozkład kolejowy, a widzowie nie siedzą w jednym miejscu, ale - wyposażeni w słuchawki - słuchają "cichego" libretta, podążając za artystami.

Komuna//Warszawa szuka enklaw wolności w zdarzeniach, które są następstwem "zacięcia", "pomyłki" lub "awarii" systemu. Kolej żelazna to symboliczny przykład cywilizacji wydajności i regulacji - wszystko tu odbywa się zgodnie z wyliczonym co do minuty rozkładem jazdy. I właśnie dlatego proste zakłócenie w tym systemie może być szansą na bycie poza nim: opóźniony pociąg, czekanie na dworcu, przerwana podróż mogą tworzyć moment szczególnego doświadczenia - zawieszenia w czasie i przestrzeni. Już nie tu / jeszcze nie tam. Pomiędzy.

Artyści biorący udział w projekcie opisują w operowej formule proste zdarzenia: Pasażer wsiada do niewłaściwego pociągu, Pasażerka spóźnia się Plan podróży zostaje zakłócony, rzeczywistość ulega zawieszeniu, dzieje się coś niespodziewanego - każdy Pasażer lub Pasażerka radzi sobie na swój sposób: można chcieć jak najszybciej "nadrobić" spóźnienie albo wykorzystać ten "darowany" czas na pobycie z samym sobą.

"Opera kolejowa" po raz pierwszy została zaprezentowana w 2011 roku na moskiewskim, monumentalnym Dworcu Kijowskim podczas festiwalu Złota Maska. Warszawski projekt powstał w koprodukcji z Instytutem Teatralnym z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Grudniowy pokaz na Dworcu Wschodnim kończy artystyczną część obchodów i wpisuje się w jedną z kluczowych dla nich idei - wychodzenia teatru w przestrzeń miejską oraz włączania w święto polskiego teatru twórców innych dziedzin.

***

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Komuna//Warszawa

"Opera kolejowa

utwór na sopran, 14 tancerzy, zespół muzyczny, projekcje, słuchawki i pociągi"

Dworzec Warszawa Wschodnia (hala główna, wejście od ul. Kijowskiej)

20 grudnia 2015, g. 19.00

Wstęp wolny

UWAGA: Opera prezentowana jest w formule "silent music", dlatego prosimy widzów o przybycie 30 minut przed spektaklem. Liczba słuchawek, które będzie można wypożyczyć, jest ograniczona - aby je otrzymać, należy mieć przy sobie ważny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem).

***

WYKONAWCY

Komuna// Warszawa

oraz

Olga Mysłowska - sopran

Kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka specjalizująca się w wykonywaniu muzyki barokowej. Umiejętności wokalne doskonaliła m.in. u Olgi Pasiecznik, Paula Esswooda, Jamesa Oxleya oraz Alison Pearce. Związana ze sceną muzyki alternatywnej. Jest współzałożycielką zespołów Polpo Motel i Frozen Bird. Występowała na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in. Open'er, OFF Festival, Yach Film, Transvizualia, a także festiwalach teatralnych takich jak Złota Maska, Boska Komedia, Opolskie Konfrontacje Teatralne, Kontrapunkt.

Irad Mazliah - choreografia

Izraelski choreograf i performer. Swoje profesjonalne życie związał z tańcem w wieku 25 lat. Od tego czasu pracował z wieloma choreografami i grupami takimi jak: Emanuel Gat, Yossi and Oded, Niv Scheinfeld & Oren Laor, Anat Danieli. Jego autorskie prace prezentowane były na wielu festiwalach i podczas innych wydarzeń artystycznych - od scen teatralnych, przez muzea, po zakątki miast i przestrzeni publicznej. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Tel Awiwie. Założył i prowadził szkołę tańca w Hajfie oraz był dyrektorem artystycznym Intimadance Festival Tel Aviv Israel. Stypendysta Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury jako choreograf i tancerz. Jako aktor i performer współpracował również z Komuną// Warszawa i Teatrem Cinema. Współzałożyciel szkoły tańca Warsaw Dance Department.

Kostiumy: Ewelina Ciuchta

Studenci Warsaw Dance Department

(-)
Materiał Teatru
15 grudnia 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia