Opera, która przełamuje granice

15. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Piętnasty Letni Festiwal Opery Krakowskiej będzie trwał od 4 czerwca do 8 lipca. W tym roku przyświeca mu hasło "Opera pokoleń - Opera bez granic". Przestrzenią festiwalowych wydarzeń będzie gmach Opery, Zamek na Wawelu oraz miasta Tarnów i Nowy Sącz

Pierwsza część festiwalu o charakterze edukacyjnym, nazwana "Operą pokoleń", jest przeznaczona przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Będzie tu Kopciuszek, Księga Lasu i Pan Marimba oraz różnorakie szkolenia, warsztaty i wydarzenia multimedialne. 18 czerwca na dużej scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera "Traviaty" w reżyserii Krzysztofa Nazara, z kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka; kostiumy zaprojektowała Zofia de Ines, a scenografię - Marek Braun.

"Operę bez granic", czyli drugą część festiwalu, otworzy operetka "Baron cygański" Straussa w inscenizacji Laco Adamika - transmitowana na żywo z gmachu Opery Krakowskiej na Rynek Główny Tarnowa oraz Rynek Główny Nowego Sącza. Przewidziany jest również występ gościnny zagranicznego teatru operowego, który zaprezentuje krakowskiej publiczności "Bal maskowy" Verdiego. Zwieńczeniem tej części i całego festiwalu, będą wydarzenia w Zamku Królewskim na Wawelu, m.in. koncerty z udziałem wybitnych polskich solistów. Podobnie jak w zeszłym roku, będzie też wieczór baletowy "Grand pas" w międzynarodowej obsadzie. W murach zamku wystawiony zostanie "Faust" [na zdjęciu] Gounoda w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego, spektakl przeniesiony ze sceny Opery Krakowskiej.

jbe
Ruch Muzyczny
21 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia