Opera marionetek okazuje się być bardziej zabawna

"Uprowadzenie z Seraju" reż. Lesław Piecka - Warszawska Opera Kameralna

27 marca będzie można zobaczyć w Kielcach dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta w niezwykłym wykonaniu, bo w rolach głównych wystąpią marionetki. Widowisko przygotowała Warszawska Opera Kameralna.

"Uprowadzenie z Seraju" to tytuł dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, które swoją premierę miało w lipcu 1782 roku. Akcja dzieje się w pałacu tureckiego baszy. Opera opowiada historię odbicia Konstancji i Blondy, które zostały porwane przez piratów i sprzedane Selim Baszy.

Wyjątkowa Scena

Opowieść tę będzie można zobaczyć w Kielcach i to w niezwykłym wykonaniu, bo w rolach głównych wystąpią marionetki. Widowisko przygotowała Warszawska Opera Kameralna. Scena wyjątkowa w skali Europy. Obecnie na Starym Kontynencie są trzy zespoły marionetek: w Salzburgu w Austrii, w Mediolanie we Włoszech i trzecia w Warszawie.

- Nasz zespół dodatkowo wyróżnia to, że w Salzburgu czy w Mediolanie muzyka w czasie spektakli jest odtwarzana mechanicznie, a nasza jest realizowana na żywo. Widz ma szansę oglądać nie tylko wspaniałe lalki, ale także słyszeć muzykę i solistów, którzy za każdym razem występują dla konkretnej publiczności. To jest ta nasza wyjątkowość - podkreśla Lesław Piecka, reżyser "Uprowadzenia z Seraju".

Opera marionetek

Opera marionetek nie jest nowym pomysłem. Narodziła się niemal w tym samym czasie, co prawdziwa opera, czyli około XVII wieku. To znakomita propozycja także dla tych osób, dla których tradycyjna opera wydaje się zbyt "sztywna".

- Opera marionetek okazuje się być bardziej zabawna - dodaje reżyser.

Dużo w tym zasługi samych lalek. - Są one zawieszone na długich, prawie trzymetrowych niciach. Animatorzy są niewidoczni. Prawdziwy aktor w operze ma trudniej: aby dobrze wyśpiewać swoją rolę może wykonywać tylko niewielkie ruchy. Lalka ma większe możliwości: może śpiewać tyłem do publiczności, na siedząco, skacząc w górę, nie ma ograniczeń - podkreśla Lesław Piecka.

Premiera poza Warszawą

"Uprowadzenie z Seraju" miało swoją premierę we wrześniu 2014 roku. Kielecki wystawienie tej sztuki będzie pierwszą realizacją Sceny Marionetek poza Warszawą.

- Na Dzień Teatru, 27 marca, zawitamy do Kielc. Jestem ciekawy odbioru, bo te lalki są wyjątkowe - podkreśla Piecka.

To trzeba zobaczyć!

Połączenie opery i teatru lalek

w jedno widowisko daje oszałamiający efekt: muzyczna maestria chóru i orkiestry, wspaniale przygotowane przez solistów arie oraz nieprawdopodobna wręcz, nieomal "rzeczywista" gra aktorska marionetek, to wszystko łączy się w baśniowym, niepowtarzalnym spektaklu, który po prostu trzeba zobaczyć! "Uprowadzenie z Seraju", Duża Scena Kieleckiego Centrum Kultury, piątek, 27 marca, godzina 19. Bilety w cenie 100 i 120 złotych do nabycia w kasie Kieleckiego Centrum Kultury. Informacje pod numerem: 41-343-81-42.

(-)
Materiał Teatru
17 marca 2015

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia