Opera Nova zaprasza

„Wypatrując gwiazdy…” - Koncerty Sylwestrowo-Noworoczne

W salach prób bydgoskiej Opery trwają przygotowania do galowych Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych , które od kilkunastu lat są jej okolicznościową „specjalnością" :na pierwszy z nich Opera Nova zaprosi 28 grudnia br.

Natomiast przed Świętami Bożego Narodzenia proponuje dwa odmienne w nastroju wieczory w sali kameralnej im. prof. Krysiewiczowej.

16 i 17 grudnia ( w najbliższe sobotę i niedzielę, dwukrotnie o godz.18.) podczas kameralnych koncertów zatytułowanych „Wypatrując gwiazdy..." wystąpią muzycy Orkiestry Opery Nova. Na co dzień pracujący w zespole artyści postanowili zaprezentować swe umiejętności jako kameraliści, soliści i aranżerzy. Na program złożą się utwory, które swą tematyką nawiązują do urody zimowego krajobrazu, ciszy adwentowego oczekiwania, tradycji polskiej Wigilii oraz radością i olśniewającym blaskiem Świąt.

W wykonaniu dwóch zespołów, kwartetu smyczkowego „Virtuoso" oraz kwartetu dętego blaszanego „Spec Brass", zabrzmią w części klasycznej :muzyka doby baroku , kompozycje Piotra Czajkowskiego i Astora Piazzolli ,a drugi blok programowy to kolędy i przeboje muzyki popularnej w aranżacjach Filipa Lipskiego, Łukasza Rafińskiego i Justyny Cieślak.

Partie solowe w „Zimie" Vivaldiego i Piazzolli wykonywać będzie Filip Lipski. Ukończył „Szkoły Talentów" w Poznaniu, kontynuował swoją edukację na Universitat der Kunste w Berlinie u prof. Tomasza Tomaszewskiego (koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie),następnie w Londynie, w elitarnej Guildhall School of Music and Drama, w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Ten niezwykle utalentowany skrzypek (od 2015 r. solista Orkiestry Opery Nova), ma w swej karierze współpracę z zespołami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce i zagranicą. Jest głównym pomysłodawcą najbliższych Koncertów. Publiczność pamięta go zapewne jako solistę w płomiennym „Tangu" Piazzolli, wykonywanym na galach sylwestrowych w Operze Nova. Łukasz Rafiński jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym (trąbka), a także na wydziale kompozycji, teorii muzyki i reżyserii dźwięku (reżyser dźwięku). Uczył się także gry na trąbce naturalnej (barokowej), u wybitnego niemieckiego trębacza - Johanna Plietzscha. Od 2005 r. gra w Orkiestrze bydgoskiej Opery, a w 2013 współtworzył kwartet „Spec Brass".

Wykonawczynią partii wokalnych będzie Jolanta Wagner (sopran). O oprawę słowną zadba Urszula Guźlecka, zaś specjalny nastrój wyczaruje projekcjami video Krystian Drywa, współpracujący wcześniej z Opera Nova przy powstawaniu spektakli „Sen nocy letniej", „Magiczne zabawki". Koncert potrwa ok.90 minut. W czasie przerwy będzie można nabyć okolicznościowe specjały w bufeciku nawiązującym wystrojem do tradycji europejskich adwentowych jarmarków.

Ewa Chałat
Materiał Opery
13 grudnia 2017

Książka tygodnia

Teoria tańca w polskiej praktyce
Wydawnictwo Universitas
Hanna Raszewska-Kursa

Trailer tygodnia