Opera pokoleń - Opera bez granic

15. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

W okresie od 4 czerwca do 8 lipca br. odbywa się XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Tegoroczna jubileuszowa edycja organizowana jest pod hasłem " Opera pokoleń - Opera bez granic ". Przestrzenią festiwalowych wydarzeń jest tradycyjnie, oprócz gmachu Opery przy ul. Lubicz, Zamek Królewski na Wawelu. Jedno z wydarzeń swoim zasięgiem obejmie także Tarnów i Nowy Sącz. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego "Fundusze Europejskie dla Małopolski"

18 czerwca o godz. 18.30, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej odbędzie się premiera „Traviaty” – klasyki operowej autorstwa Giuseppe Verdiego. Spektakl reżyseruje Krzysztof Nazar, kierownictwo muzyczne sprawuje Tomasz Tokarczyk, autorką kostiumów jest Zofia de Ines, a scenografię przygotowuje Marek Braun. W poniedziałek 20 czerwca o godz. 13.00 w budynku Opery na Antresoli odbędzie się spotkanie z twórcami spektaklu.

Premierze towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „re-kreacje”, poświęconej pozazawodowym pasjom ludzi sceny. Podziwiać będzie można m.in. malarstwo, rzeźbę i fotografię polskich artystów świata muzyki i teatru.

Opera Krakowska zaprasza także 18 czerwca na specjalne wydarzenia z okazji
Nocy Teatrów. O godz. 20.00 w jednym z najpiękniejszych ogrodów Krakowa – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – będzie miała miejsce „Lekcja śpiewania”, organizowana we współpracy z Biblioteką Piosenki Polskiej, kabaretem „Loch Camelot”
i Ogrodem Botanicznym UJ. Poprowadzą ją wspólnie Waldemar Domański
i Franciszek Makuch. Natomiast o północy, na Dużej Scenie Opery, odbędzie się spektakl „MUSICODRAMA czyli Jubi & Debi” w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego.
Spektakl ten uświetni jubileusz pracy artystycznej uznanej solistki Opery Krakowskiej – Bożeny Zawiślak-Dolny, która wystąpi w nim wraz z córką Katarzyną Zawiślak-Dolny – aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Jednym z pierwszych wydarzeń drugiej części festiwalu – „Opera bez granic” 
– będzie operetka „Baron cygański” Johanna Straussa w inscenizacji Laco Adamika, transmitowana na żywo 25 czerwca o godz. 19.30 z gmachu Opery na Rynek Tarnowa
oraz Rynek Nowego Sącza. Mieszkańcy tych dwóch miast już od godziny 16.00 będą mieli możliwość zasięgnąć wiedzy na temat Opery Krakowskiej i jej repertuaru – za pośrednictwem operowych wydawnictw, multimedialnych prezentacji, a także bezpośrednio u osób reprezentujących Operę.

W ramach „Opery bez granic” na Dużej Scenie Opery wystąpią również gościnnie zagraniczne teatry operowe. 28 czerwca Theater Plauen-Zwickau zaprezentuje krakowskiej publiczności „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego, w reżyserii Thilo Reinhardta, natomiast
30 czerwca Collegium Musicum Riga wykona „Acis i Galatea” Georga Friedricha Händla
– spektakl wyreżyserowała Laura Groza.

Zwieńczeniem drugiej części, jak i całego festiwalu, będzie szereg niezwykłych wydarzeń wewnątrz murów Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród tych propozycji Opery 
nie zabraknie „Arii Oper Świata” (2 i 3 lipca, godz. 20.30) – słynnego widowiska z udziałem wybitnych polskich solistów, które rokrocznie przyciągają melomanów, zarówno z całej Polski, jak i z zagranicy. Wystąpią m.in.: Magdalena Barylak, Edyta Piasecka-Durlak, Stanisław Kufluk, Arnold Rutkowski, Rafał Siwek. Kierownictwo muzyczne koncertów obejmie Tomasz Tokarczyk. 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie gala baletowa „Grand Pas…!” w międzynarodowej obsadzie (4 lipca, godz. 20.30). Zgromadzonej na wawelskim Dziedzińcu Arkadowym publiczności zaprezentują się soliści prestiżowych baletów europejskich.

Z Teatru Mariinskiego w Sankt Petersburgu przyjadą Daria Pavlenko i Alexander Sergeyev. Béjart Ballet w Lozannie reprezentować będą Kathleen Rae Thielhelm i Dawid Kupinski, natomiast Stuttgarter Ballet – Filip Barankiewicz i Sue Jin Kang . Nie zabraknie również uznanych polskich solistów – Aleksandry Liashenko i Maksima Wojtiula z Polskiego Baletu Narodowego oraz Diany Gajownik i Arkadiusza Gumnego z Baletu Teatru Wielkiego
w Poznaniu. Wystąpią także tancerze Baletu Opery Krakowskiej.

W zamkowej scenerii wystawiony zostanie również spektakl open air „Faust”
Charles’a Gounoda, w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego (7 i 8 lipca, godz. 20.30).

Projekt XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej „Opera pokoleń – Opera bez granic” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego „Fundusze Europejskie dla Małopolski”.

(-)
Materiały Opery
17 czerwca 2011

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia