Opera przed przenosinami do namiotu

Muzycy Opery na Zamku przeprowadzą się na najbliższe trzy lata

Opera szykuje się do przeprowadzki do namiotu za 7 milionów złotych

Muzycy Opery na Zamku przeprowadzą się na najbliższe trzy lata do specjalnego namiotu. Za kilka dni ma zostać ogłoszony przetarg na jego zakup.
Właśnie trwają przygotowania do remontu sceny teatralnej na zamku. Remont będzie możliwy dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ma kosztować 20 mln zł i zakończyć się do końca 2013 r.
Szczecińska opera, która na czas planowanego remontu musi opuścić zajmowane przez siebie pomieszczenia w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, przeniesie się do mobilnej hali. Działalność w nowym miejscu rozpocznie na początku przyszłego roku.
- Hala strukturalna, do której przeniesie się Opera na okres dwóch lat - popularnie nazywana już w Szczecinie namiotem - będzie zbudowana z lekkich konstrukcji stalowych - informuje Tomasz Dąbrowski z Biura Informacji Urzędu Marszałkowskiego. - Koszt wybudowania i utrzymania hali wyniesie łącznie ok. 7 milionów złotych. Po wprowadzeniu zmian w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, opera otrzyma w tym roku kwotę 2 milionów złotych, 5 kolejnych milionów w roku 2011.
Wiadomo już, że namiot zostanie ustawiony w pobliżu Urzędu Celnego przy ul. Energetyków. Umowa dzierżawy tego terenu na 3 lata już została podpisana. Przetarg, który zostanie ogłoszony za kilka dni, wyłoni pracownię architektoniczną w celu przygotowania dokumentami i pozwolenia na budowę oraz zostanie wypracowany projekt wykonawczy hali i projekt zagospodarowania terenu. W październiku wszelkie projekty i pozwolenia mają być gotowe. Takie namioty są praktykowane na całym świecie. Można je zaprojektować tak, żeby dopasowały się do krajobrazu. Okres eksploatacji takich namiotów jest taki sam, jak budynków stałych. Namioty są w pełni wyposażone w urządzenia techniczne, technologię teatru, okablowanie strukturalne, garderoby, zaplecze sanitarne, magazyn instrumentów i dekoracji, krzesła, szatnie, foyer, kasy, biura techniczne etc. Namiot może mieć widownię na 600 miejsc siedzących z możliwością rozbudowy o kolejnych 400.
Opera na Zamku od początku przychylała się do pomysłu zakupu namiotu ze względu na wszechstronność jego zastosowania, mobilność, nowoczesność i awangardowość.
Pierwsze spektakle w siedzibie zastępczej Opera na Zamku zagra na początku przyszłego roku. Już wiadomo, że planowane są co najmniej dwie premiery.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
20 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia