Opera przyjdzie do was

„Bliżej opery" - Opera na Zamku w Szczecinie

Od października Opera na Zamku w Szczecinie organizuje kolejne wyjazdowe, bezpłatne warsztaty dla dzieci „Bliżej opery". Serdecznie zapraszamy!

Od października Opera na Zamku w Szczecinie organizuje kolejne wyjazdowe, bezpłatne warsztaty dla dzieci „Bliżej opery". Serdecznie zapraszamy!

Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!

Już w październiku startuje druga edycja wyjazdowych warsztatów edukacyjnych „Bliżej opery". To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkającej poza Szczecinem, na terenie województwa zachodniopomorskiego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską – jedyną taką instytucją kultury w regionie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów przeniosą się do tajemniczego świata opery. Dowiedzą się, czym jest opera, co można w niej obejrzeć, i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Usłyszą, czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą, jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów.

Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem – artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Na koniec warsztatów uczestnicy wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze.

Terminy:
PAŹDZIERNIK:
19.10 (poniedziałek) – Widuchowa
26.10 (poniedziałek) - Borne Sulinowo

LISTOPAD
7.11 (sobota) – Kołobrzeg
9.11 (poniedziałek) – Pyrzyce
16.11 (poniedziałek) – Gryfice
23.11 (poniedziałek) – Nowogard

GRUDZIEŃ
5.12 (sobota) – Drawsko Pomorskie

Projekt plakatu: Agata Pełechaty

Za organizację grup odpowiedzialni są partnerzy projektu. Więcej: http://www.opera.szczecin.pl/poza-scena/projekty/blizej-opery-2

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
13 października 2020
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Bruno Schulz w oczach współczesnych. Antologia tekstów krytycznych i publicystycznych lat 1920-1939
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
red. Piotr Sitkiewicz

Trailer tygodnia

4. Międzynarodowy Fest...
Dagmara Gumkowska
Stęsknieni teatralnych wrażeń pukamy ...