Opera Śląska w konkursie

Konkurs "Modernizacja Roku 2016"

Opera Śląska bierze udział w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku 2016", jako jeden z pięciu obiektów w kategorii "Kultura". Do plebiscytu zgłoszona została iluminacja zabytkowego gmachu.

Oświetlenie jest energooszczędne i dynamiczne. Najwyższej jakości oprawy LED zamontowano zarówno na elewacji budynku, w ziemi przy gmachu, jak i na nowych słupach oświetleniowych wzdłuż ulicy Moniuszki. Zaprojektowano 6 scen świetlnych, które pozwalają na różnorodny zakres oświetlenia. Dzięki temu zabytkowy gmach Opery Śląskiej odzyskał swój dawny blask.

Gmach Opery Śląskiej to dwa połączone budynki – operowy i Sala Koncertowa (dawniejszy Dom Koncertowy - Concerthaus). Wzniesiono go w latach 1899-1901, według projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma. Nadał on budynkowi elegancki, neoklasycystyczny wygląd. W latach 20. ubiegłego wieku gmach przebudowano, w oparciu o plany przygotowane przez wybitnego architekta wczesnego modernizmu i ekspresjonizmu – Hansa Poelziga. W roku 2000 Sala Koncertowa została zniszczona w pożarze, po którym (w roku 2005) przywrócono jej wygląd sprzed modernizacji Poelziga. Na ścianach odtworzono elementy sztukaterii wraz z obramieniami wypełnionymi materiałami. Wówczas też nad salą filharmoniczną zaprojektowano nowoczesną salę baletową. Gmach od swojej inauguracji, 1 października 1901 r., służy sztuce teatralnej. W 1977 r. został wpisany do rejestru zabytków.

W konkursie na Modernizację Roku 2016 bierze udział ponad 60 obiektów. Plebiscyt ma wyłonić najlepsze przedsięwzięcia budowlane ukończone w ubiegłym roku. Projekt ten propaguje i wspiera ratowanie obiektów i budowli dziedzictwa narodowego. Promuje też modernizacje, przebudowy i rozbudowy obiektów.

Na iluminację Opery Śląskiej można głosować raz na 24 godziny na stronie:

http://www.modernizacjaroku.org.pl/plebiscyt/207-bytom.html

(-)
Materiał Opery
10 lipca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia