Opera Śląska zdradza tajemnice!

"Tajemnice opery" - Opera Śląska w Bytomiu

W magazynie kostiumów Opery Śląskiej znajduje się...około trzech tysięcy par butów! Dyrygent to prawdziwy znawca ludzkiej duszy, a credo asystentki reżysera brzmi: pomoc, pokora i przyjazne spojrzenie.

Tajemnice opery. Odkrywamy je przed widzami!

Jak dyrygent odczytuje partyturę i czy zawsze musi mieć batutę? Czy w operze jest budka suflera? Jakie skarby kryje magazyn kostiumów? Z kim łączy się ze swojego pulpitu inspicjent i gdzie w teatrze operowym znajduje się „mistyczna zatoka"? Na te i wiele innych pytań odpowiadają pracownicy Opery Śląskiej.

W ramach jubileuszu 75-lecia, na stronie internetowej Opery Śląskiej powstał projekt „Tajemnice opery". To niezwykła podróż po zakamarkach bytomskiego teatru muzycznego. Widzowie-internauci mogą zwiedzić orkiestron, stanąć na scenie i zajrzeć za kulisy – bez wychodzenia z domu! Przewodnikami w tym niezwykłym świecie są jego twórcy – artyści i realizatorzy, pracownicy różnych działów.

Zdradzają tajniki i najgłębsze sekrety tego miejsca oraz swojej pracy. Jak wziąć udział w tej podróży? Należy wejść na stronę, wybrać zakładkę Edukacja, a w niej „Tajemnice opery". Na stronie znajduje się makieta wnętrza opery z punktowo zaznaczonymi miejscami. Wystarczy w nie kliknąć, a zostaniemy przeniesieni właśnie w to miejsce i zobaczymy oraz posłuchamy filmowych opowieści.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Pojedyncze filmy można obejrzeć także na naszym kanale na YouTube.
Zapraszamy w niezwykłą, operową podróż – Razem w każdym wymiarze.

Magdalena Nowacka-Goik
Materiał nadesłany
24 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia