Opera w jakości HD

Metropolitan Opera w Nowym Jorku

15 marca o godz. 17.30 w ramach cyklu "The Metropolitan Opera: Live in HD" w Kinie Praha odbędzie się transmisja na żywo spektaklu operowego "Werter" Julesa Masseneta.

Jak wiele najlepszych dzieł światowej literatury, także powieść Johanna Wolfganga Goethego, niemieckiego pisarza okresu burzy i naporu oraz klasyki weimarskiej, doczekała się operowej adaptacji. Młody, uczuciowy, nadwrażliwy Werter zakochuje się w narzeczonej swojego przyjaciela. Beznadziejna miłość prowadzi go do samozniszczenia - odbiera sobie życie strzałem z pistoletu.

W rolę Wertera wcieli się charyzmatyczny tenor niemiecki, Jonas Kaufmann (ur. 1969), którego w zeszłym sezonie widzowie całego świata mogli podziwiać podczas transmisji w roli Wagnerowskiego Parsifala, a który niedawno został uhonorowany prestiżowym tytułem "Kammersänger".

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 50 minut (w tym 1 przerwa). Wprowadzenie wygłosi Aleksander Laskowski.

"The Metropolitan Opera: Live in HD" to wielokrotnie nagradzana seria transmisji na żywo w jakości HD z najsłynniejszego operowego teatru na świecie. Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystycznie nieprzeciętne, zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. Każdy widz będzie miał poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdzie się w gronie tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie.

Dodatkowym atutem tych pokazów jest możliwość zajrzenia za kulisy. Kamera śledzi zmiany dekoracji, rejestruje też wywiady ze śpiewakami występującymi w danym przedstawieniu i realizatorami spektaklu. Publiczność serii HD live otrzymuje więc bezprecedensowe spojrzenie na to, jak wygląda inscenizacja opery w jednym z największych światowych domów operowych.

Cyfrowy sygnał o wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pomocą satelity okołoziemskiego zaledwie z kilkusekundowym opóźnieniem. W Europie - mimo sześciogodzinnej różnicy czasu - przedstawienia można oglądać na żywo wieczorem, a to dlatego, że Met gra w soboty dwa spektakle: pierwszy wczesnym popołudniem, a drugi wieczorem. Transmitowany jest ten popołudniowy. Oprócz transmisji na żywo w Kinie Praha odbędą się również retransmisje wybranych inscenizacji.

The Metropolitan Opera należy do ścisłej czołówki najlepszych teatrów świata. The Metropolitan Opera zainaugurowała swoją działalność w roku 1883 "Faustem" Charlesa Gounoda. Jej siłą są przede wszystkim wspaniałe głosy. Od ponad stu lat nie było prawdziwie wielkiej śpiewaczki czy śpiewaka, którzy nie pragnęliby wystąpić na scenie Met. Teatr ma w swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów - od klasyki po dzieła współczesne. Gra blisko 300 monumentalnych spektakli w roku.

Zapraszamy na "The Metropolitan Opera: Live in HD" w Kinie Praha!

Cena biletu na transmisje - 100 zł
Cena biletu na retransmisje - 85 zł
Cena biletu w karnecie - 75 zł

Na spektakle operowe kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

Program: "The Metropolitan Opera: Live in HD" w Kinie Praha

"Werter"
15.03.2014 I sobota I 17:30 I transmisja Live
Jules Massenet

"Cyganeria"
05.04.2014 I sobota I 18:30 I transmisja Live
Giacomo Puccini

"Cos fan tutte" [Tak czynią wszystkie]
26.04.2014 I sobota I 18:30 I transmisja Live
Wolfgang Amadeusz Mozart

"Kopciuszek"
10.05.2014 I sobota I 18:30 I transmisja Live
Gioacchino Rossini

"Eugeniusz Oniegin"
24.05.2014 I sobota I 18:30 I retransmisja
Piotr Czajkowski

"Rusałka"
7.06.2014 I sobota I 18:30 I retransmisja
Antonín Dvořák

Informacja:

Kasa Kina Praha
ul. Jagiellońska 26
03-719 Warszawa
tel. 22 343 03 10

(-)
Materiał Teatru
12 marca 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...