Opera w skansenie

"Straszny dwór" - reż. Kazimierz Kowalski - Polska Opera Kameralna

Przed rokiem dolnośląscy melomani mogli obejrzeć plenerowe przedstawienie operowe we Wrocławiu. Na wyspie Piasek wystawiono "Otella". W piątek kolejna gratka dla miłośników opery: "Straszny dwór" w skansenie.

W Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej koło Kudowy-Zdroju trwają przygotowania do tego przedstawienia. Wojciech Fugowski i Konrad Obiegło, pracownicy miejscowego tartaku, kończyli wczoraj zbijać główną scenę, na której w sobotę wystąpią artyści Polskiej Opery Kameralnej.

- Na zbicie sceny głównej i bocznej dla orkiestry poszło 10 kubików drewna. Konstrukcja jest solidna. Tancerze będą mogli wywijać obertasy i nic im się nie stanie - zapewniał Wojciech Fugowski, który w sobotę chce zobaczyć, jak artyści zaprezentują się na zbitej przez niego scenie.

Organizatorem widowiska w ludowym skansenie jest wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki. W spektaklu wystąpią artyści Polskiej Opery Kameralnej. Spektakl wyreżyserował Kazimierz Kowalski.

- To jedna z moich ulubionych oper - przyznaje reżyser. - Pierwszy raz wystawiłem ją w Chicago, w 1995 roku. Sobotnie przedstawienie nie jest moim pierwszym plenerowym. "Straszny dwór" reżyserowałem pod gołym niebem w Ciechocinku w 1999 roku. Wtedy pogoda nie dopisała. Jestem przekonany, że w Kudowie to się nie powtórzy.

Melomani mogą dojechać na sobotni spektakl, który rozpocznie się o godzinie 20.30, specjalnymi, darmowymi autokarami. Wyjadą one spod sanatorium "Polonia" w Kudowie-Zdroju o godz. 18.00, 18.30, 19.00 i 19.30.

- Warto zostawić samochód w Kudowie, na jednym z kilku parkingów, między innymi przy al. Jana Pawła II i AquaParku, a do Pstrążnej pojechać autobusem - radzi Stanisław Jakubiec, komendant Straży Miejskiej w przygranicznym uzdrowisku.

Do Kudowy najlepiej dojechać drogą krajową nr 8, z Wrocławia przez Kłodzko. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny. Przygotowywany amfiteatr będzie mógł pomieścić prawie tysiąc osób.

Romuald Piela
POLSKA Dziennik Bałtycki
21 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia