Opera w zamku to jest to

Tydzień otwarcia w odnowionej Operze na Zamku

Przez trzy dni Opera na Zamku świętowała nowe otwarcie po wielkiej modernizacji. Widzowie i zwiedzający byli zachwyceni nową odsłoną obiektu w historycznych murach.

Zaczęło się w piątek wieczorem w sali głównej Opery na Zamku. Zanim zabrzmiały dźwięki orkiestry w premierowym "Balu maskowym" Verdiego w reż. Waldemara Zawodzińskiego, widzowie poznali ponad 600-letnią historię Zamku Książąt Pomorskich i jego przebudowy - w krótkich i zabawnych scenkach baletowych.

"Bal maskowy" można było obejrzeć w piątek, sobotę i niedzielę. Sobota była dniem otwartym dla tych, którzy chcieli posłuchać dyskusji podczas sesji operologicznej z udziałem artystów lub po prostu obejrzeć obiekt. Okazuje się, że ten robi wrażenie.

- To połączenie nowego ze starym. Są miejsca, w których widać wyraźnie, że znajdujemy się w zamku, ale te historyczne elementy w połączeniu z nowoczesnym wystrojem robią dobre wrażenie. Uważam, że opera jest piękna. W ogóle inwestycje kulturalne w Szczecinie nam się udały - mówi Iwona Wiszczak, która wybrała się do opery w mężem i córką.

Ci, którzy byli na przedstawieniu podziwiali także akustykę w sali głównej. Nic dziwnego, są tam najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w kraju. I to było słychać podczas koncertów.

Opera na Zamku ma ambitne plany, żeby organizować nie tylko przedstawienia operowe, ale także wystawy. Do tego celu została przeznaczona Galeria Południowa, w której już od soboty można podziwiać pierwsze prace. To wystawa "Piktogramy" studentów I roku Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Na wystawie studenci pokazują spektakle z repertuaru Opery na Zamku w formie piktogramów. Obok zdjęć ze spektakli prezentowane są dwa znaki graficzne identyfikujące spektakl.

- Pierwsza wystawa w Galerii Południowej to początek współpracy, którą Opera na Zamku nawiązała z Akademią Sztuki. Studenci będą mieli miejsce, w którym będą pokazywać swoje prace - deklaruje Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.

Wystawę prac studentów Akademii Sztuki, w Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich, można oglądać do 2 stycznia

**

Tydzień w operze

23.11., godz. 19 - koncert nadzwyczajny Patricii Petibon 24.11., godz. 19 - gala operowa z udziałem Małgorzaty Walewskiej i Dominika Sutowicza oraz solistów, chóru i orkiestry Opery na Zamku, dyrygent Vladi mir Kiradjiev 25.11., godz. 17

i 20.30 - "Ale musicale" - Teatr ROMA 26.11., godz. 19 - koncert kameralny 27 i 28.11., godz. 11 - "Historia żołnierza"

28.11., godz. 12-17-drzwi otwarte 28.11., godz. 19 -"Hrabina Marica" 29.11.. godz. 11 - "Historia żołnierza"

29.11.. godz. 12-16-drzwi otwarte 29 i 30.11., godz. 18 -"Hrabina Marica"

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
24 listopada 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...